IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Полезно – как приготвянето на чай премахва токсините от водата

22 март 2025 15 00

Още причини да пием по-често любимата си ароматна напитка

Снимка: IStock

Снимка: IStock

Топлият ароматен чай отпуска сетивата, релаксира нервната система и е приятно допълнение към специалните моменти, които обикновено „крадем“ само за себе си.

Свикнали сме да свързваме пиенето на чай с време за почивка, както и със здравословните му ползи, в зависимост от състава на запарката.

Според нови научни данни, става ясно че чаят не просто има полезно действие за здравето, но приготвянето му оказва действие върху чистотата на водата.

Последните проучвания показват, че листата и цветовете, използвани за приготвянето на горещата напитка, имат способността да привличат към себе си тежки метали като олово и кадмий. Това явление е особено важно в страни с лошо качество на водата, където пиенето на чай и запарки може да представлява стратегия за намаляване на излагането на вредни замърсители.

Как приготвянето на чай предпазва от тежки метали

Изследователи от Северозападния университет, разположен в Еванстън, Илинойс, са  анализирали ефективността на различни видове чай, включително черен, бял и зелен, заедно с лайка и ройбос.

Проучването включва потапяне на билките във вода, съдържаща известни количества тежки метали като олово, мед, цинк, кадмий и хром. Запарката се оставя за различни периоди, вариращи от няколко секунди до 24 часа. Използвайки изсушени листа и сашета, направени от различни материали – найлон, памук и целулоза – изследователите измерват концентрацията на метали във водата след контакт с филтрите и листата.

Резултатите са изненадващи: дори обикновена инфузия на чай в гореща вода за няколко минути отстранява до 15% от наличното олово, което показва, че този метод е ефективен дори при високи концентрации на метали.

жена чай

Снимка: iStock

Какъв чай да правим, за да пречиства водата най-ефективно

Не всички инфузии са еднакви, когато става въпрос за детоксикация на питейната вода. Изследването доказва, че целите листа, в сравнение с по-малките фрагменти, намерени в сашета, предлагат по-голяма повърхност за извличането на метали. Това означава, че изсушените листа, с грубата си текстура, са по-ефективни при задържане на замърсители от гладките чаени торбички.

Освен това целулозните торбички се оказват по-добри от памучните, не само поради по-грапавата им повърхност, но и защото не отделят пластмаса във водата. Друг важен елемент е времето за самата запарка: абсорбирането на токсините може да продължи дори в студена вода цяла нощ, което прави студения чай, приготвен по този начин, практически без замърсители.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ICHA TEA (@ichateaca)

Резултатите от това проучване не предполагат, че хората трябва да пречистват водата в дома си с помощта на чай, но предлагат любопитни изводи за общественото здраве, особено в региони с ограничени водни ресурси и ниско качество на водата.

Нарастващите доказателства за връзката между консумацията на чай и подобренията в различни здравни показатели, като сърдечносъдови и мозъчно-съдови заболявания, могат отчасти да се отдадат на намаляването на приема на тежки метали. Осъзнаването на този аспект може да насърчи консумацията на чай и запарки като част от здравословната ежедневна диета и начин на живот. 

Какво по-хубаво от ароматна, вкусна и топла (или пък студена) чаша чай, която крие редица ползи за здравето, а явно предпазва организма ни от отрови и замърсители?

За още здравословни съвети последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Донка Найденова

КоментариКоментари