IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

7 ранни знака за проблеми с щитовидната жлеза

15 януари 2021 08 30

И защо не трябва да ги игнорирате!

Istock

Щитовидната жлеза е орган с форма на пеперуда в основата на шията. Тя е отговорна за освобождаването на хормони, които спомагат за регулирането на метаболизма ни. Други жизненоважни функции, на които тя влияе, включват: телесна температура, тегло, дишане, централна и периферна нервна система, нива на холестерол, сърдечен ритъм, менструален цикъл, мускулна сила.

Щитовидната жлеза отделя хормони, регулиращи растежа и развитието чрез скоростта на метаболизма. Тя е съставна част на ендокринната система.

Под въздействието на ТSH (тиреоидостимулиращ хормон), отделян от хипофизата, щитовидната жлеза произвежда T4 (тироксин) и T3 (трийодтиронин).

Тиреоидните хормони са отговорни за активацията на липидната обмяна. Функцията на хормоните е свързана още с регулиране на метаболизма, топлопродукцията и поддържането на костите.

Проблемите с щитовидната жлеза се появяват тогава, когато тя започне да произвежда прекалено малко или твърде много хормони.

Изследването на щитовидните хормони дава представа дали жлезата работи нормално или има някакви отклонения. В случай на недостиг на хормони, те трябва да бъдат приемани допълнително – чрез лекарства.

Без да подозират много хора имат нарушени функции на щитовидната си жлеза. Жените страдат доста по-често в сравнение с мъжете. Данните сочат, че при жените над 35 години шансовете щитовидната жлеза да развие заболяване са с 30% по-високи.

Смята се, че половината от огромната част хора, които имат проблем с щитовидната жлеза, не го осъзнават.

Ето и 7 от най-честите симптоми за недостатъчно активна щитовидна жлеза (Хипотиреоидизмът):

Умора

Производството на енергия в тялото ни изисква определено количество хормони на щитовидната жлеза. Значителен спад в това производство води до намалени нива на енергия, което води до силно чувство на умора и слабост.

Напълняване

Недостигът на тиреоидни хормони забавя метаболизма на организма. Когато това се случи, по-малко калории се превръщат в енергия. Това прави загубата на тегло или отслабването почти невъзможно, дори при подходяща диета и упражнения.

Автоимунно заболяване

Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, което най-често атакува щитовидната жлеза. Както всички знаем, потиснатата имунна система много по-трудно отблъсква вредните вируси и бактерии, а това води до по-чести заболявания. Най-тревожното е, че хашимото кара имунната система да атакува иначе здрави органи и тъкани.

Загуба на координация

Хипотиреоидизмът, който не се лекува, може да увреди периферните нерви. Тези нерви предават информация от главния и гръбначния мозък до останалата част от тялото, включително нашите ръце и крака. Увреждането на тези нерви може да причини изтръпване и болка в засегнатата област.

Трудна концентрация

Забравянето, трудната концентрация и намалените когнитивни способности също са издайнически признаци за проблеми с щитовидната жлеза.

Тревога и депресия

Неправилно функциониращата щитовидна жлеза трябва да се разследва като основен първопричинен фактор при някои психични разстройства, включително при тревожността. и депресията.

Други издайнически знаци

Сред другите издайнически знаци за проблеми с щитовидната жлеза са промени в настроението, прекомерен сън, мускулни и ставни болки (включително тендинит), студени ръце и крака, чупливи нокти, суха кожа, косопад, запек, подуване на шията.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари