IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Нараняване при спорт: топъл или студен компрес?

15 август 2021 16 30

Двете процедури се прилагат при конкретни оплаквания

Снимка: Istockphoto

Лечението на болка при физическа активност с топъл и студен компрес е стара практика. Тези методи могат да бъдат изключително полезни при контролиране на болка, възпаление, подуване и скованост и са ефективен и достъпен начин за лечение в домашни условия. Най-важното е да знаете кой компрес (топъл или студен) да използвате в какъв тип ситуация. Основното правило е да използвате горещ компрес при хронична мускулна болка и скованост и да използвате студен компрес при възпаление и подуване. Лекарите могат да предписват комбинация от двете терапии в зависимост от вашето нараняване.

Топлинна терапия или термотерапия

Прилагането на топлина върху наранено място насърчава притока на кръв и увеличава циркулацията, дори леко високата температура може да успокои болката и дискомфорта и да увеличи гъвкавостта на мускулите. Топлинната терапия се използва основно при хронична болка, болки в ставите и скованост. 

Топлинната терапия не трябва да се прилага при остри наранявания с възпаление, тъй като е причинено от кървене в тъканта. Ако загреете допънително мястото, ще увеличите потока на кръв към мястото и ще влошите ситуацията. 

Видове топлинна терапия

Температурата на горещия компрес не трябва да е гореща, а трябва да е топла. Има различни начини, по които хората прилагат топлинна терапия, тя може да бъде под формата на:

Суха топлина - включва продукти като електрически нагревателни подложки, бутилки с гореща вода и сауни. Суха топлина може да се прилага до 8 часа. 

Влажна топлина - включва източници като загряти кърпи, влажни отоплителни пакети или горещи бани. Тя е по-ефективна от сухата топлина и отнема по-малко време, за да покаже резултати.

Топлинна терапия може да се използва за дълъг период от време. Препоръчва се да се използва топлинна терапия за 15 до 20 минути при леки наранявания. Умерените до тежки наранявания изискват по-дълги сесии на топлинна терапия като топли бани.

Въпреки че топлинната терапия е добър метод за облекчаване на болката, тя не трябва да се използва на места, където увреденото място е възпалено или има отворени рани. Бременни жени и хора с диабет, дерматит, съдови заболявания, дълбока венозна тромбоза, множествена склероза (МС) трябва да се консултират с лекар преди да прилагат топлинна терапия, тъй като са изложени на по-висок риск от изгаряния и усложнения.

Твърде горещата термотерапия може да изгори кожата ви, затова се уверете, че температурата е топла и не е „прекалено“ гореща. Прилагането на топлина в заразена зона може да увеличи риска от разпространение на инфекцията. Ако не можете да видите резултати след прилагане на топлинна терапия в продължение на една седмица, консултирайте се с лекар.

Студена терапия или криотерапия

Студената терапия понижава притока на кръв към увредената област което води до намаляване на  възпалението, подуването и риска от увреждане на тъканите. Тя “вледенява” нервите и забавя сигнала на болковите рецептори към мозъка, като по този начин действа като локална анестезия. Криотерапията е най-ефективна в рамките на 48 часа след нараняването. Лекува подута и възпалена тъкан, стави и мускули. Човек никога не трябва да прилага директен лед върху раната, тъй като може да причини повече вреда, отколкото полза. Ледът е най-добре да се обвие в памучна тъкан, преди да докосне нараненото място.

Видове криотерапия

Има различни начини за прилагане на студен компрес върху наранено място. Те включват: пакети с лед, спрейове с охлаждаща течност и леден масаж.

Крио разтягане: В този случай използваме студена температура, за да намалим мускулните спазми по време на разтягане

Криокинетика: Този вид терапия съчетава студено лечение и активни упражнения. Това е полезно средство в случай на навяхване на сухожилията

Ледени бани: Това е друга форма на криотерапия

За по-добри резултати, прилагайте пакет с лед, увит в кърпа, върху увреденото място няколко пъти на ден за кратки периоди от време. Никога не трябва да прилагате лед за повече от 20 минути, тъй като той може да увреди нервите, кожата и тъканите. Хората със сърдечни заболявания трябва да се консултират с лекар, преди да приложат студен компрес. Ако студената терапия не даде резултат в рамките на 48 часа, консултирайте се с лекар.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари