IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Хронично възпаление – 5 лекарски съвета за намаляването му

14 юни 2024 08 40

Ето какво казват експертите

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Не може да се отрече, че възпалението има лоша репутация – то е свързано със стрес, обикновено идва с болка и дискомфорт и е първопричината за много заболявания. Но истината е, че не всяко възпаление е лошо. Всъщност всички ние имаме някакво възпаление в тялото, което ни поддържа здрави.

От друга страна, хроничното възпаление, характеризиращо се с повишена болка и дискомфорт за продължителен период от време, е невидимият виновник за много здравословни проблеми. То може да причини хронични заболявания, стомашно-чревни проблеми, депресия и тревожност – всичко, което искате да избегнете, за да се чувствате добре и да бъдете здрави.

Но как точно да се борите с хроничното възпаление? Няколко експерти дават отговор на този въпрос, споделяйки своите трикове за решение на проблема.

Какво представлява възпалението?

Нито е възможно, нито е здравословно да се елиминира напълно възпалението в тялото, защото то се дели на добро и лошо. Според д-р Оникепе Адегбола, възпалението е биологичен отговор на нараняване или инфекция. Острото възпаление, известно още като полезния вид, е начинът на тялото да се предпази от увреждане и да насърчи лечението.

Възпалението възниква, когато имунната система освобождава бели кръвни клетки, протеини и други химикали в засегнатата област, за да се пребори с чужди нашественици и да възстанови увредената тъкан. Този процес може да причини зачервяване, температура, подуване, болка и загуба на функция в засегнатата област.

„Когато получите порязване или натъртване, тялото ви изпраща необходимите клетки към мястото на раната, за да започне заздравяването“, казва д-р Кейси Кели. Именно затова може да почувствате топлина или да видите зачервяване на кожата, както и да забележите оток на мястото. Всичко това са признаци на възпаление и знак, че тялото ви прави каквото трябва, за да сте в безопасност и да сте здрави.

тъга, умора

Снимка: Pixabay

С други думи, острото възпаление помага на тялото ви да се излекува, когато получите порязване или настинка и може да бъде полезно в краткосрочен план.

Но когато възпалението продължава и се задържи в тялото, то може да се развие в хронично. „Сега знаем, че хроничното възпаление е основен рисков фактор, който, ако не бъде проверен, може в крайна сметка да започне да уврежда вашите здрави клетки, тъкани и органи, което води до увреждане на клетките“, обяснява д-р Акил Паланисами. С течение на времето хроничното възпаление може да допринесе за проблеми като сърдечни заболявания, диабет, автоимунни заболявания, алцхаймер и други.

Хроничното възпаление може да е признак, че тялото преминава в защитен режим, атакувайки грешните клетки или тъкани и поддържайки прекалено реактивна имунна система за сметка на цялостното ви здраве. Добрата новина е, че хроничното възпаление може да бъде предотвратено или контролирано и че дори да го имате, има неща, които може да направите, за да го намалите.

Как да разпознаете хроничното възпаление?

Вероятно си мислите, че ключът към възпалението е толкова прост, колкото да се определи дали то е хронично или остро. Краткият отговор тук обаче е не.

Хроничното възпаление не се проявява под формата на издайнически физически признаци като острото. Д-р Паланисами казва, че всъщност може и да не осъзнаете, че имате хронично възпаление, докато не си направите някои кръвни изследвания. Въпреки това, има няколко признака, за които да внимавате, включително главоболие, умора, проблеми с настроението, мозъчна мъгла, болки в ставите, наддаване на тегло, кожни обриви и храносмилателни проблеми като подуване, газове, диария или запек. 

главоболие pexels

Снимка: Pexels

Лекарите посочват, че скованите стави и отслабващите мускули, постоянната умора и смущенията в храносмилането могат да бъдат признаци на хронично възпаление. Ако подозирате, че имате подобен проблем, потърсете консултация с вашия лекар.

9 билки и подправки, които се борят с възпалението

6 храни, които причиняват възпаление в тялото ни

4 чая, които намаляват възпалението в тялото

Как да се борите с хроничното възпаление?

1. Внимавайте какво ядете

Казваме го направо – това, което ядете, може или да увеличи, или да намали нивата на възпаление в тялото. Според д-р Паланисами, чревният микробиом е ключов фактор, който регулира нивото на възпаление не само в червата, но и в цялото тяло.

плодове и

Снимка: iStock

Това, което трябва да включите в режима на хранене, е прясна речна риба, ферментирали храни, витамин D и подправки – всичко това може да намали възпалението. Що се отнася до това за какво да внимавате, д-р Паланисами съветва да сведете до минимум преработената захар и царевичния сироп с високо съдържание на фруктоза, да изключите трансмазнините, често срещани в преработени храни, и да се внимава с прекомерната консумация на алкохол. Всичко това може да наруши здравето на червата и да допринесе за възпалителни процеси в тялото.

Когато се съмнявате за състоянието си, придържайте се към балансирана и разнообразна диета, богата на противовъзпалителни храни като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и здравословни мазнини. 

2. Включете движение

Не трябва да се изненадвате, че диетата и упражненията вървят ръка за ръка по отношение на борбата с възпалението. Освен че има десетки ползи за здравето, редовното движение насърчава гъвкавостта на ставите и притока на кръв, което може да бъде свързано с по-малко хронично възпаление.

Когато говорим за упражнения, йогата е доказала, че облекчава болката при артрит и възстановява мобилността. Дори само рутинното разтягане сутрин може да помогне за намаляване на нивата на възпаление.

йога, постелка,

Снимка: iStock

Проучване от 2017 година установява, че само 20 минути упражнения с умерена активност – ходене на бягаща пътечка – могат да имат противовъзпалителни ефекти. Излезте навън, когато е хубаво времето, за да се сдобиете и с малко витамин D, запишете се на час по пилатес или отидете във фитнеса за няколко познати упражнения за мобилност.

Запомнете едно – не прекалявайте с тренировките, защото нищо не може да бъде постигнато за един ден. Прекалено многото интензивни упражнения могат да доведат до по-високи нива на възпалителни медиатори и по този начин да повишат риска от хронично възпаление. Слушайте тялото си, почивайте редовно и комбинирайте кардио или силови тренировки с по-леки движения като ходене или йога.

3. Спете достатъчно

Служебните мейли, TikTok и Netflix могат да почакат. Уверете се, че започвате деня след пълна нощна почивка. Сънят често се пренебрегва, когато става въпрос за контролиране на възпалението, но все пак 8 часа на нощ помагат на тялото ви да се възстанови и „рестартира“, стабилизират настроението ви и така се справяте много по-добре със стреса.

сън, жена,

Снимка: iStock

С две думи – достатъчното количество сън ви предпазва от възпаление. Така тялото ви е в състояние да се грижи за себе си и да ви поддържа здрави. Така че, ако качественият сън липсва от вашата рутина, считайте това за знак да промените ежедневието си, да изключите телевизора, телефона и лаптопа 30 минути преди лягане, да държите спалнята си хладна и да се стремите към поне 7-9 часа сън на нощ.

4. Намалете стреса

Всички знаем, че стресът е вреден за нашето психическо и физическо здраве. Именно затова е важно да обърнете внимание на спокойствието, за да намалите ежедневните стресови фактори и лошите възпаления. Продължителните високи нива на тревожност са свързани с възпаление. Опитайте се да включите някаква дълбока форма на дишане и отделяйте поне няколко минути за себе си всеки ден.

стрес istock

Снимка: iStock

След продължително излагане на химикалите, отделяни от тялото, когато е подложено на стрес, имунната система може да отслабне. Стресът може да допринесе също за увреждане на клетките и за промени във функционирането на гените, което може да увеличи възпалението.

Решението? Практикувайте техники за релаксация като възстановителна йога, медитация или лимфен масаж – всичко, което ще ви помогне да се отпуснете.

5. Идентифицирайте и се борете с алергените

Излагането на определени храни и среда може да предизвика възпаление. Ако сте алергични или имате непоносимост към някаква храна или нещо друго в заобикалящата ви среда, това може да предизвика възпаление. Започнете да обръщате внимание на това, което предизвиква реакция в тялото ви. Може да се чувствате зле след приема на яйца, да ви боли стомахът след пиене на мляко или пък да не се чувствате добре в определена среда.

работа от

Снимка: Pixabay

Най-добре е да си направите кръвен тест или тест за алергичност към храни, които обичате. Може също така да започнете да си водите хранителен дневник, да включите повече растителни ястия в седмичното ви меню, да замените традиционната козметика и домакински продукти с нетоксични алтернативи или да си закупите пречиствател на въздуха за спалнята. 

Всичко това звучи много лесно и незначително, но малките промени всъщност правят голямата разлика в здравето ни.

За още здравословни съвети последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари