IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

9 билки и подправки, които се борят с възпалението

15 февруари 2021 16 30

Джинджифил, чесън, куркума и много други

Снимка: Pexels

Възпалението е начинът на организма да се бори с инфекциите и да се излекува.

Въпреки това, в някои ситуации възпалението може да излезе извън контрол и да продължи по-дълго от обикновено. Това се нарича хронично възпаление и проучванията го свързват с много заболявания, включително диабет и рак.

Диетата играе решаваща роля за вашето здраве. Това, което ядете, включително различни билки и подправки, може да повлияе на възпалението в тялото ви. От Healthline правят преглед на 9 билки и подправки, които могат да помогнат в борбата с възпалението. Заслужава си да се отбележи, че много изследвания в тази област говорят за молекули, наречени възпалителни маркери. Те показват наличието на възпаление. По този начин, билка, която намалява възпалителните маркери в кръвта, вероятно намалява възпалението.

Джинджифил

Джинджифилът е вкусна подправка с пиперлив, но приятен вкус. Можете да ѝ се насладите по различни начини, като прясна, сушена или на прах.

Извън кулинарните приложения на джинджифила, хората го използват в продължение на хиляди години и в традиционната медицина, за да лекуват многобройни състояния. Тук са включени настинки, мигрена, гадене, артрит и високо кръвно налягане. Джинджифилът съдържа повече от 100 активни съединения, като джинджерол, шогаол, зингиберен и зингерон. Те вероятно са отговорни за неговите ефекти върху здравето, включително помагат за намаляване на възпалението в тялото.

чай, джинджифил,

Снимка: Pixabay

Анализ на 16 проучвания с 1010 участници установява, че приемането на 1000-3000 мг джинджифил дневно в продължение на 4-12 седмици значително намалява маркерите на възпалението в сравнение с плацебо ефекта. Други изследвания разглеждат ефектите на приемането от 500-1000 мг джинджифил дневно при хора с остеоартрит – дегенеративно състояние, причиняващо възпаление на ставите. Резултатите показват, че подправката може да намали възпалителните маркери, както и да намали болката в ставите и да увеличи подвижността им.

Хубавото на джинджифила е, че той може да бъде включен в много ястия, независимо дали са салати, пържени или печени.

Чесън

Чесънът е популярна подправка със силна миризма и вкус. От хиляди години хората го използват в традиционната медицина за лечение на артрит, кашлица, запек, инфекции, зъбобол и други. Повечето ползи за здравето идват от серните съединения на чесъна, които имат противовъзпалителни свойства. Анализ на 17 проучвания, включващи над 830 участници, установява, че хората, които са приемали добавки с чесън, са имали значително намалени кръвни нива на възпалителни маркери.

чесън Pixabay

Снимка: Pixabay

Други проучвания показват, че чесънът може да помогне за повишаване на антиоксидантите в организма, като същевременно регулира маркерите на възпаление.

Кардамон

Кардамонът е подправка, произхождаща от Югоизточна Азия и известна със своя пикантен вкус. Изследванията показват, че приемането на добавки с кардамон може да намали възпалителните маркери и да повиши антиоксидантния статус. Богатият аромат на подправката я прави отлично допълнение към къри и яхнии. Тя се предлага и като добавка под формата на прах или капсула.

Куркума

Куркумата е подправка, популярна в индийската кухня, която хората използват от древни времена.

Тя е пълна с над 300 активни съединения, като основният антиоксидант – куркумин – има мощни противовъзпалителни свойства. Многобройни проучвания показват, че той може да блокира активирането на NF-kB – молекула, която активира гени, които стимулират възпалението. Приемът на куркумин значително намалява възпалителните маркери в сравнение с приемането на плацебо.

куркума pixabay

Снимка: Pixabay

Проучвания при хора с остеоартрит са установили, че приемането на добавки с куркумин осигурява облекчаване на болката, подобно на лекарствата. За съжаление, куркумата съдържа само 3% куркумин и тялото ни не абсорбира добре това вещество. Най-добре е да приемате куркумин с черен пипер, тъй като последният съдържа съединението пиперин, което може да увеличи усвояването на куркумина с до 2000%.

Ако искате да приемате куркумин заради неговите противовъзпалителни свойства, най-добре е да закупите добавки с куркумин, в идеалния случай такива, които също съдържат екстракт от черен пипер или пиперин. Можете да ги закупите от магазините за здравословни храни и онлайн.

Черен пипер

Черният пипер е известен като кралят на подправките, тъй като е популярен в цял свят. Традиционно хората го използват за лечение на определени здравословни състояния, като астма, диария и стомашни проблеми. Изследванията показват, че черният пипер и основното му активно вещество пиперин могат да играят важна роля за намаляване на възпалението в тялото.

Женшен

Женшенът е растение, което хората в Азия са използвали в продължение на хиляди години, като го ценят заради лечебните му свойства. Двата най-популярни вида са азиатският женшен и американският женшен. Те се различават по своите ефекти и количество активни съставки. Според Healthline, азиатският женшен е по-ободряващ, докато американският е по-релаксиращ.

женшен, корен

Снимка: Pixabay

Женшенът е свързван с много здравословни ползи, главно заради активните му съединения, наречени гинзенозиди. Техните ефекти включват намаляване признаците на възпаление в организма. Учените предполагат, че противовъзпалителните свойства на растението идват от способността му да потиска NF-kB, които са виновни за възпалението.

Растението лесно може да се добави към вашата диета. Можете да задушите корените му за чай или да ги добавите в рецепти за супи или пържени картофи. Като алтернатива може да приемате екстракт от женшен като добавка.

Зелен чай

Зеленият чай е популярна напитка, която хората често предпочитат заради здравословните ѝ ползи. Това растение е пълно с полезни съединения, наречени полифеноли. Проучванията показват, че те имат добро влияние върху мозъка и сърцето, като в същото време могат да помогнат на хората да отслабнат и да намалят възпалението в организма.

Полифенолите в зеления чай изглеждат полезни за възпалителни състояния като остеоартрит, ревматоиден артрит, болест на Алцхаймер, заболявания на венците и дори някои видове рак. Листата от зелен чай са широко достъпни и с тях лесно се приготвя вкусна напитка.

Розмарин

Розмаринът е вкусна, ароматна билка, произхождаща от Средиземноморието. Изследванията показват, че тя може да помогне за намаляване на възпалението, благодарение на високото му съдържание на полифеноли. 16-седмично проучване при 62 души с остеоартрит установява, че ежедневното пиене на чай с розмарин значително намалява болката и сковаността, като в същото време повишава подвижността в ставите.

Подправката се комбинира добре с няколко вида месо, като говеждо, агнешко и пилешко. Може да закупите розмарин като суха билка, пресни или изсушени листа, или пък смлян на прах.

Канела

Канелата е вкусна подправка, добита от корите на дърветата от семейство Cinnamomum.

Двата основни вида канела са цейлонска и касия. Хората ценят подправката заради нейните здравословни свойства, които се доказват в продължение на хиляди години. Анализ на 12 проучвания с над 690 участници установява, че приемането на 1500-4000 мг канела на ден в продължение на 10-110 дни значително намалява възпалителните маркери. Също така тя повишава нивата на антиоксидантите в организма.

канела Pixabay

Снимка: Pixabay

Важно е да се отбележи, че докато канелата е безопасна в малки количества, тя крие големи рискове, ако се приема над допустимите дози. Тя има високи нива на кумарин – съединение, свързано с увреждания на черния дроб. Поносимият прием е 0,1 мг на килограм телесно тегло. Една чаена лъжичка (2,5 грама) канела Касия съдържа 7-18 мг кумарин. Това означава, че възрастният човек трябва да консумира не повече от една чаена лъжичка канела на ден.

Най-добре е да внимавате, когато подправяте ястията си с канела, за да избегнете нейните странични ефекти.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари