Когато става въпрос за здраве и фитнес, добавянето на нови навици към вече натоварения ви живот може да бъде истинско предизвикателство. За тези от нас с претъпкани календари, които също искат да бъдат в най-добрата си форма, е много по-реалистично да се опитат да изоставят вредните навици, отколкото да създават нови. Добрата новина е, че понякога да влезеш в най-добрата форма в живота си е свързано не толкова с това, което трябва да правиш, а повече с това, което не трябва.
Първо, нека дефинираме какво означава да си „във форма“. Независимо какво е значело преди, бихме искали да го ребрандираме така, че да бъде вашето най-здраво Аз, което изглежда и се чувства добре. Да бъдеш в най-добрата си форма не е число на кантара или дори коремни плочки. В края на краищата, определен размер панталон никога не може да бъде достатъчно мощен, за да ви осигури онзи осветен отвътре блясък и неограничена енергия.
Като се има предвид всичко това, време е да кажете сбогом на тези 10 навика, за да се превърнете в най-здравото си Аз, без да добавяте нещо към вече натоварения си график.
10 неща, които да спреш да правиш, за да си в най-добрата си форма
1. Оставане до късно
Напълно ви разбираме – понякога не можеш да се откъснеш от новия сериал, но жертването на съня, за да гледате още един епизод, ще се отрази на тялото ви дълго след последните надписи. Липсата на сън може да причини ненужно желание за хапване, да повлияе негативно на метаболизма, да увеличи стреса и да ви накара да се чувствате по-малко мотивирани да раздвижите тялото си на следващия ден. За да превърнете съня в приоритет, опитайте да установите рутина за лягане, като например чаша чай или четене на книга, и се стремете към едно и също време на заспиване всяка вечер.
2. Пиене на твърде много алкохол
Снимка: iStock
Може да е трудно да пропуснете следващия коктейл, когато сте на събиране с приятелки, но пиенето на твърде много алкохол може да повлияе негативно на здравето ви по много начини. Алкохолът дехидратира и всички сме запознати с последствията от махмурлука, да не говорим за глада, който идва с него. Ако сте любопитни как ще се чувствате без алкохол в живота си, сменете следващата си маргарита или чаша розе с безалкохолни коктейли. Създавайки граници около пиенето си, като ограничаване на алкохола до уикендите или спиране след две напитки, ще спасите тялото си от сериозен стрес.
3. Прием на преработени храни
Вероятно вече знаете, че пълноценните храни трябва да съставляват по-голямата част от вашата диета. Сега не искаме да ограничаваме храните (всяка храна е предназначена за наслаждаване!), но ако всяко хранене е изградено около нещо преработено, замразено или със списък със съставки, пълен с думи, които не можете да произнесете, вероятно бихте могли да си позволите да добавите повече зеленчуци, здравословни мазнини и чисти протеини към вашите ястия. Помислете за леща, боб или месо от животни, хранени с трева. Когато ядете повече цели храни и по-малко преработени, вероятно ще забележите разлика в настроението, здравето на червата, храносмилането, качеството на съня и физическото представяне.
4. Твърде много стрес
Снимка: iStock
Въпреки че е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, за намаляването на стреса е доказано, че има много ползи за цялостното ви здраве. Хормонът на стреса, кортизол, може да ви накара да преяждате или да жадувате за по-малко питателни храни, да повлияе на качеството на съня и да потисне имунната система, като всичко това се отразява негативно на здравето на тялото ви. Ако влизането в най-добрата форма в живота ви е приоритет, справянето със стреса е от първостепенно значение. Независимо дали говорите с някого, на когото имате доверие, водите си дневник или тренирате за потушаване на негативните емоции, намаляването на стреса ще подобри живота, здравето и тялото ви.
5. Използването на фитнес тракер
Фитнес тракерите могат да ни предоставят данни за това колко се движим, колко добре спим и средната ни сърдечна честота, но може лесно да се фиксираме колко калории ни казват, че изгаряме. Ако искате да влезете в най-добрата си форма, спрете да разчитате на тези джаджи за следене на калории и вместо това поддържайте последователност в тренировките и диетата си. Вместо да се притеснявате и да проверявате колко калории сте изгорили по време на тренировка, съсредоточете се върху това как се чувствате и на какво е способно тялото ви.
6. Седите по цял ден
Снимка: Pixabay
Ако наистина искате да увеличите максимално времето си, за да станете по-здрави, добавете движение където и когато можете през целия ден. В края на краищата, истинското здраве не е да се вместиш в 60-минутна интензивна тренировка – става дума просто да живееш по-малко заседнал. Качвайте се по стълбите вместо с асансьора, включете почивки за движение в работния си ден и ходете пеша или карайте колело, вместо да седите в колата си. Колкото и малки да изглеждат тези промени, те наистина допринасят.
7. Фокусиране върху кантара
Теглото може да изглежда като най-очевидната мярка за успех, когато става въпрос за фитнес, но реалността е, че кантарът не се доближава до разказването на цялата история и дори може да се окаже ваш враг. Въпреки че има време и място за проследяване на теглото ви, може да бъде лесно да се фиксирате върху число и да забравите по-голямата картина, или още по-лошо, да попаднете в разрушителни модели. Вместо да използвате теглото си, което може да варира от вашия цикъл, задържане на вода, храносмилане и тренировъчно натоварване, за да определите напредъка си във фитнеса, опитайте да използвате като мярка за успех това как се чувствате. Въпреки че теглото може да бъде здравословен фактор, това не е единственият начин за измерване на напредъка.
8. Пропускане на хранене или диета с ниско съдържание на въглехидрати
Снимка: iStock
Вашето тяло се нуждае от храна, за да живее. Ако не получавате достатъчно гликоген – известен още като енергия от въглехидрати, съхранявани като захар – може да не се чувствате добре, да изпитвате мудност и липса на мотивация. По същия начин, ако не получавате достатъчно различни хранителни вещества – протеини, мазнини, фитонутриенти, антиоксиданти и т. н. – тялото ви не може да функционира по най-добрия начин, още по-малко да се възстанови от тренировки и да работи усилено на следващия ден. Най-добрият начин да направите трайни промени за вашето здраве и фитнес не е да ядете по-малко, а да ядете повече здравословни храни. Слушайте сигналите си за глад и се зареждайте преди и след тренировки.
Здравословно хранене – трите суперхрани за 2024 година
8 упражнения, с които да подобрите коремните мускули
Три лесни стъпки, с които да се мотивирате за тренировка
9. Броене на калории
Броенето на калории често води до нездравословна връзка с храната. Вместо да следите калорийния си прием, съсредоточете се върху това, че повечето от вашите ястия са богати на хранителни вещества, съдържат адекватни количества протеин и ви карат да се чувствате добре. Ще се изненадате точно от колко калории се нуждаете на ден, което е много специфично и трудно за оценка без истински метаболитен тест или разговор с вашия лекар, но ако наистина слушате тялото си, то ще ви каже кога има нужда от храна и кога вече се е наситило. Съсредоточете енергията, необходима за преброяване на калории, върху нещо по-ценно, като например приготвянето на вашите собствени ястия. О, и ако искате сладолед, вземете сладолед.
10. Сравняване с другите
Снимка: iStock
Социалните мрежи могат да улеснят сравнението, но е важно да запомните, че дори всички да ядем едни и същи храни и да изпълняваме едни и същи упражнения за едно и също време, пак ще изглеждаме различно, защото няма две тела, които да функционират по еднакъв начин. Поставянето на цели е важно, за да останете мотивирани, но се уверете, че те са присъщи, а не външни. Най-уверените хора знаят, че не е необходимо да бъдат „перфектни“, за да заслужат комплименти. Спрете да се опитвате да изглеждате като всички останали и започнете да цените точно това, което сте. Няма финална линия в преследването на здраве и фитнес, така че се наслаждавайте на всяка стъпка от пътуването.