IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

15 експертни съвета за успокояване на слънчево изгаряне

27 юли 2025 13 30

Реагирайте бързо, за да охладите кожата

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Слънчевото изгаряне се получава, когато кожата ви абсорбира повече UV радиация, отколкото може да понесе, което води до възпаление и увреждане на ДНК.

Представете си го като задействана противопожарна аларма върху кожата ви. Тялото ви наводнява зоната с кръв, за да поправи щетите, което причинява зачервяване, болка и подуване. Не можете да се отървете от слънчевото изгаряне за една нощ, защото то е биологично увреждане. Възпалението, възстановяването на ДНК и заздравяването отнемат време. По-тънката, по-изложена кожа - като лицето, устните, ушите, клепачите, гърдите, раменете и пищялите - изгаря по-бързо, докато заздравяването е по-бавно в области с високо триене, като раменете или долната част на краката

Дори ако симптомите се подобрят с лечението, кожата ви все още се нуждае от няколко дни, за да се възстанови на клетъчно ниво. Повечето слънчеви изгаряния достигат своя пик около шест до 24 часа след излагане на слънце и могат да продължат от един до седем дни в зависимост от тежестта на изгарянето. Бързото справяне с проблема ще ускори възстановяването на кожата ви.

По-долу ще намерите 15 начина да се грижите за слънчево изгаряне, за да можете да продължите спокойно ваканцията си. 

1. Студен компрес

Компресът ще абсорбира част от топлината от кожата ви, ще свие кръвоносните съдове и ще намали отока и възпалението.

Използвайте влажна, охладена кърпа, напоена с ледена вода - не директно с лед - за да избегнете студени изгаряния. Торба със замразен грах, увита в кърпа, също е решение. Стремете се да държите компреса за около 10-15 минути три пъти на ден. Никога не нанасяйте компреса директно върху увредената кожа. Винаги използвайте кърпа като защитна бариера, за да избегнете изгаряне на кожата.

2. Болкоуспокояващо

Ибупрофенът е идеален – той се бори както с болката, така и с възпалението. Следвайте дозировката на етикета.

3. Нанасяне на хидрокортизон

1% хидрокортизонов крем може да помогне за намаляване на зачервяването, сърбежа и възпалението. Нанесете тънък слой върху изгорената зона един до два пъти дневно в продължение на няколко дни. Не прекалявайте и избягвайте наранена кожа или области с мехури.

4. Чай или кисело мляко

Изследванията показват, че таниновата киселина в зеления и черния чай може да помогне за премахване на топлината от слънчево изгаряне, докато катехините в чая (флавоноиди, известни със своите антиоксидантни свойства) могат да помогнат за възстановяване на уврежданията на кожата.

Чаят е противовъзпалително средство и може да намали зачервяването и отока. Той е също така пълен с антиоксиданти, които могат да защитят кожата и да подпомогнат заздравяването на рани.

чаени торбички

Снимка: iStock

Запарете няколко пакетчета чай в гореща вода, оставете да се охладят напълно, след което намокрете кърпа и я поставете върху изгорялата от слънцето зона. Можете първо да охладите чая в хладилника за допълнително облекчение.

Студеното кисело мляко може да е полезно заради протеините си, които помагат за насърчаване на заздравяването на рани.

5. Алое вера

Алоето е естественият мехлем за след слънце. Ако използвате растението, отрежете листо, изгребете гела и нанесете тънък слой върху кожата. За бутилирани версии търсете гелове без алкохол с кратък списък със съставки. За допълнително охлаждане го съхранявайте в хладилник.

6. Овлажнител

Лек лосион или гел е най-подходящ за кожа, изгоряла от слънце. Изберете успокояващ лосион или гел без аромат с хиалуронова киселина, глицерин или серамиди. Охладен в хладилник, крем за възстановяване на бариерата с глицерин може да предложи облекчение. Избягвайте гъсти мехлеми, които могат да задържат топлината или да запушат порите. 

7. Не белете кожата и не пукайте мехури

Беленето и лющенето често са част от процеса на възстановяване. Това са мъртви кожни клетки, които са били жертва на интензивната UV светлина и обикновено се появяват няколко дни след изгарянето. Не белете и не пукайте нищо. Оставете кожата да се лющи естествено. Вместо това хидратирайте често. Използвайте нежен овлажнител или лосион на основата на алое няколко пъти на ден. 

Ако мехурът се спука сам, внимателно го почистете с почистващ препарат без сапун и вода. След това поставете стерилна, незалепваща превръща или бинт. 

8. Избягвайте горещата вода

Горещата вода може да изостри симптомите на слънчево изгаряне. Тя разширява кръвоносните съдове и може да влоши възпалението и дискомфорта. Придържайте се към хладни или студени душове и нежно се подсушете с потупвания. 

9. Овесена вана

Колоидните овесени ядки са противовъзпалителни и успокояващи, а изследванията показват, че могат да помогнат за намаляване на възпалението и сърбежа.

овесена каша

Снимка: iStock

Смелете обикновените овесени ядки на фин прах и ги разтворете в хладна вана. Накиснете се за 15 до 20 минути, без да търкате или подсушавате грубо след това.

10. Носете свободни дрехи

Носете ефирни, дишащи материи като памук, за да предотвратите триенето и да позволите на кожата да диша. Можете също да спите в хладна стая, за да намалите изпотяването и раздразнението.

11. Вдигнете краката си

Височината помага за намаляване на отока, като подобрява кръвообращението и лимфния дренаж. Това може да бъде полезно, ако слънчевото изгаряне е на долните ви крайници, тъй като насърчава връщането на течност и кръв в сърцето ви.

12. Избягвайте груби сапуни

Абразивните почистващи препарати могат да разрушат защитната бариера на кожата ви и да влошат раздразнението. Използвайте почистващ препарат без сапун, с неутрално pH и не търкайте кожата до сухо. Потупайте нежно засегнатата област с мека кърпа. Също така избягвайте ексфолиацията.

13. Пийте много течности

Слънчевото изгаряне изтегля течността към повърхността на кожата и я държи далеч от останалата част от тялото. Пиенето на течности и поддържането на хидратация са важни за предотвратяване на дехидратация. Включете вода, билков чай или богати на електролити течности. Или хапвайте хидратиращи плодове като диня и краставици.

14. Потърсете медицинска помощ

Ако имате треска, втрисане, объркване, припадъци, силна болка, обширни мехури или признаци на инфекция - като гной - потърсете помощ. Това може да показва слънчево отравяне или дехидратация и да изисква медицинска помощ.

15. Защитете кожата

Излагането на кожата ви на повече слънце, докато вече е изгорена, ще доведе до по-нататъшно увреждане на клетките и по-бавно заздравяване. Ако все пак получите изгаряне, е важно да избягвате слънцето на всяка цена.

Всеки път, когато получите слънчево изгаряне, вие натрупвате увреждане на ДНК. Вашите кожни клетки стават по-малко функционални и способността им да се възстановяват намалява. Понякога една от тези нефункционални клетки се размножава и произвежда други нефункционални аналози, което може да доведе до рак на кожата.

слънцезащита istock

Снимка: iStock

Превенцията винаги е най-добрият подход. Едно слънчево изгаряне с мехури или пет редовни слънчеви изгаряния могат да удвоят риска от рак на кожата. Незащитеното излагане на слънце е причина номер едно за рак на кожата. 

Намерете широкоспектърен слънцезащитен крем, SPF 30 или по-висок, който харесвате, и го нанасяйте отново на всеки два часа. Не забравяйте ушите, горната част на краката и скалпа. Носете защитно облекло, шапки с широка периферия и слънчеви очила и търсете сянка между 10:00 и 16:00 часа. Повторното нанасяне е също толкова важно, колкото и първото нанасяне на SPF.

За още полезни съвети последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари