Махмурлукът изглежда е начинът на тялото да ни напомни за опасностите от прекомерното угаждане. Физиологично това предизвиква доста неприятности – умора, главоболие, гадене и треперене са типичните симптоми. Понякога систоличното кръвно налягане се покачва, сърцето бие по-бързо от нормалното и потните жлези работят на по-високи обороти. Някои хора дори стават чувствителни към звук и светлина. Други пък страдат от световъртеж.
Резултатът е истинско мъчение. За щастие познаването на причините за махмурлук, както и различните начини за излекуването му, може да помогне.
Какво причинява махмурлук?
Причините са толкова разнообразни, колкото и симптомите. Алкохолът се метаболизира в ацеталдехид – вещество, което е токсично във високи нива. Концентрациите обаче рядко стават толкова високи, така че това не е пълното обяснение.
Пиенето пречи на мозъчната дейност по време на сън, така че махмурлукът може да причини проблеми със заспиването. Алкохолът нарушава хормоните, които регулират вашите биологични часовници, което може да е причината махмурлукът да изглежда като кацане в различна часова зона. Алкохолът също така може да предизвика мигрена, така че някои хора може да си помислят, че са махмурлии, когато всъщност страдат от мигрена, причинена от прекомерно пиене.
Снимка: iStock
Махмурлукът започва, след като нивата на алкохол в кръвта започнат да падат. Всъщност, според някои експерти, най-лошите симптоми се появяват, когато нивата достигнат нула.
Ключовата съставка изглежда е „пиене до опиянение“ – колко сте изпили, за да стигнете дотам, е по-малко важно. Всъщност няколко проучвания показват, че леките и умерените пиячи са по-податливи на получаване на махмурлук, отколкото тежките пиячи. И все пак има и привидно противоречиви изследвания, които показват, че хората с фамилна анамнеза за алкохолизъм имат по-лош махмурлук. Изследователите казват, че някои хора може да имат проблеми с пиенето, защото пият в опит да облекчат симптомите на махмурлука.
6 лечения на махмурлук
Очевидно въздържането от алкохол е най-доброто решение. Но ако пиете по празници и събирания, ето няколко прости съвета, които да ви помогнат да предотвратите и облекчите мъката на следващата сутрин.
1. Пиене на течности
Алкохолът насърчава уринирането, защото инхибира освобождаването на вазопресин – хормон, който намалява обема на урината, произведена от бъбреците. Ако вашият махмурлук включва диария, изпотяване или повръщане, може да сте още по-дехидратирани. Въпреки че гаденето може да затрудни приемането на каквото и да било, дори само няколко глътки вода може да помогнат за махмурлука.
2. Прием на въглехидрати
Пиенето може да понижи нивата на кръвната захар, така че теоретично някои от умората и главоболието на махмурлука може да са от мозък, който работи без достатъчно от основното си гориво. Освен това много хора забравят да ядат, когато пият, което допълнително понижава кръвната им захар. Препечени филийки и сок са начин за нежно връщане на нивата към нормалното.
3. Избягване на алкохолни напитки с по-тъмен цвят
Експериментите показват, че прозрачните алкохолни напитки, като водка и джин, са склонни да причиняват махмурлук по-рядко от тъмните, като уиски, червено вино и текила. Основната форма на алкохол в алкохолните напитки е етанолът, но по-тъмните алкохолни напитки съдържат химически свързани съединения (конгенери), включително метанол. Същите ензими обработват етанол и метанол, но метаноловите метаболити са особено токсични, така че могат да причинят по-лош махмурлук.
4. Прием на болкоуспокояващо
Аспирин, ибупрофен и други нестероидни противовъзпалителни лекарства могат да помогнат с главоболието и цялостното чувство на болка. Нестероидните противовъзпалителни лекарства обаче могат да раздразнят стомаха, който и без това вече не е много доволен от прекомерната употреба на алкохол. Не приемайте ацетаминофен. Ако алкохолът се задържа във вашата система, това може да засили токсичните ефекти на ацетаминофен върху черния дроб.
5. Пиене на кафе или чай
Кофеинът може да няма някакви специални сили против махмурлук, но като стимулант може да помогне с главоболието. Важно е обаче да имате предвид, че кофеинът и алкохолът никога не трябва да се смесват, защото кофеинът може да маскира депресивните ефекти на алкохола, карайки пиещите да се чувстват по-бдителни, отколкото биха били иначе.
6. Прием на витамини от група В и цинк
Проучване, публикувано в The Journal of Clinical Medicine, оценява диетите за 24 часа преди и след прекомерното пиене. Това е малко проучване и резултатите се основават на това, че участниците споделят какво ядат. Въпреки това, учените откриват, че хората, чиято консумация на храни и напитки съдържала по-големи количества цинк и витамини от група В, имат по-малко тежък махмурлук.
Как да предотвратим махмурлук?
Снимка: iStock
Махмурлукът засяга индивидите по различен начин. Например ефектите на алкохола върху по-млад и слаб човек обикновено ще бъдат по-големи, отколкото върху по-голям. Тези съвети могат да ви помогнат да предотвратите махмурлук, когато пиете алкохол:
► Пийте бавно и на пълен стомах.
► Пийте умерено.
► Жените не трябва да пият повече от 1 питие на ден, а мъжете не повече от две. Една напитка се определя като 360 милилитра бира с около 5% алкохол, 150 милилитра вино с около 12% алкохол или 45 милилитра от друг алкохол.
► Изпийте чаша вода между напитките, съдържащи алкохол. Това ще ви помогне да пиете по-малко и ще намали дехидратацията от спиртни коктейли.
Коментари