Сутрините определено имат за какво да бъдат обичани – изгреви, спокойни моменти и усещане за продуктивност, докато се подготвяте за деня. Единствената уловка? Ранното ставане може да бъде неприятно и да ви накара да се чувствате нещастни, особено ако обикновено лягате късно или имате непоследователен график на заспиване. Радостта сутрин може да бъде нарушена и от нередовен сън или постоянно събуждане нощем.
И докато може да ви изглежда, че е невъзможно да заобичате ранното ставане, способността да се събуждате енергични всяка сутрин всъщност е постижима.
Всички ние имаме вграден вътрешен часовник, който варира през целия живот. Например тийнейджърите и младите хора (на възраст от 15 до 25 години) са склонни да бъдат нощни птици, докато по-възрастните (между 70 и 80 години) стават рано дори без аларма. И дори в тези възрастови групи уникалните хронотипове на съня наистина варират от човек на човек. Въпреки че за някои е по-голямо предизвикателство, с правилния подход е възможно да промените вътрешния си часовник и да направите ранното събуждане по-лесно и по-приятно.
Но обърнете внимание – според д-р Стивън Хенри, опитът да станете любител на ранното ставане може да не е най-добрият ход за всеки. По-конкретно, ако в момента изпитвате сънливост през деня (независимо от това колко спите), първо посетете лекар, за да установите причината. Сънливостта през деня може да е сериозен проблем, който се нуждае от професионално лечение.
В противен случай, ако не изпитвате сънливост през деня, може да изпробвате няколко начина, с които да повишите енергията и настроението си сутрин. Прочетете за практични съвети как да се събуждате по-рано и да се наслаждавате на сутрините си.
6 стъпки как да имате повече енергия сутрин
Идентифицирайте мотивацията си
Снимка: iStock
Преди да се опитате да се присъедините към клуба на сутрешните хора, запитайте се защо искате да бъдете част от него. Искате ли няколко минути насаме, за да пиете чай или кафе в тихата стая? Или искате да имате шанс да си направите закуска, да тренирате или просто да се почувствате малко по-свързани с вътрешното си Аз? Каквито и да са вашите намерения, идентифицирането на причините ви за ранното ставане е ключово за извършване на промяната. Също така може да ви осигури допълнителен тласък на енергия, когато се чувствате уморени или немотивирани да станете от леглото. В хладни сутрини, когато леглото ви се чувства твърде удобно, за да го напуснете, помнете този умствен списък с предимства и защо ще си заслужава да станете.
Направете си график и се придържайте към него
Снимка: iStock
След като настроите алармата на идеалното време за събуждане, направете всичко възможно да избегнете отмяната ѝ на следващата сутрин. Без значение колко ви се спи, станете, когато телефонът ви звънне. След това, в зависимост от това колко часа сън ви е нужен, определете кога трябва да си легнете вечер. Например ако целта ви е да спите седем часа, не си лягайте по-рано от около полунощ. Може да ви е трудно да останете будни до толкова късно – и вероятно ще имате дни, в които едвам да дочакате часа на лягане – но след това вашето хомеостатично желание за сън (т. е. естествената нужда на тялото от сън) ще се задейства и тялото ви ще се приспособи към новия график.
Започнете деня със светлина
@veerle.hofkens Geen excuus meer om forever te snoozen ⏰ #action #wakeuplight #actionfinds #actionhaul #actionshoplog #dupe #capcut ♬ origineel geluid - veerle.hofkens
Вътрешните ни часовници на тялото са пряко повлияни от светлината, така че излагането ви на обилна светлина през деня е важно, за да ставате с усмивка всяка сутрин. Когато се събудите, отпийте кафето си до слънчев прозорец, на терасата или в двора. Или ако времето позволява, първо излезте навън за бърза и лесна разходка – дори само около блока. Както излагането на светлина, така и физическата активност ще ви помогнат да събудите мозъка и тялото си, което в крайна сметка ще направи сутринта по-приятна. А какво да правите по средата на студена и тъмна зима? Включете колкото се може повече светлини у дома.
Практикувайте добра хигиена на съня
Колкото по-лошо е качеството на съня, толкова по-трудно ще ви бъде да станете сутрин. Направете си услуга и следвайте няколко основни правила за здравословна хигиена на съня, включително избягването на кофеин шест часа преди лягане. Според д-р Хенри, пиенето на кофеин твърде близо до времето за лягане може да затрудни заспиването и да повлияе на качеството на съня. Същото важи и за алкохола. Въпреки че той може да ви умори и да ви накара да си легнете, всъщност ще наруши добрия, дълбок сън посред нощ, докато тялото ви метаболизира напитката.
Снимка: iStock
Други добри навици за сън включват поддържане на тъмна и прохладна стая, използването на вентилатори или овлажнители за въздух, блокиране на външния шум и избягване на продължително време пред екрана преди лягане.
Насладете се на рутината
Като коригирате начина, по който започвате и завършвате деня, може да ви е по-лесно постоянно да ставате по-рано. След като се събудите, отделете малко време за себе си, за да направите нещо положително, което ви мотивира за предстоящия ден. Независимо дали става дума за водене на дневник, разтягане, слушане на музика, или практикуване на съзнателни упражнения, правете всичко, което ви кара да се чувствате енергични и готови за деня. Ако наистина правите нещо приятно и започнете да се наслаждавате на сутрешния отрязък от време, който си подарявате, е много по-вероятно да ставате от леглото ден след ден – всъщност може дори да започнете да се събуждате, развълнувани за предстоящия ден.
Снимка: iStock
През нощта прекарвайте един час преди лягане, правейки нещо релаксиращо като четене или слушане на музика. Можете също така да отделите малко „време за тревога“ за 15 до 20 минути преди часа за релаксация. В този период прегледайте задачите за следващия ден и ако е необходимо, напишете ги в дневника си и се освободете от всички притеснения, тревоги и стресиращи мисли. По този начин можете да се отправите към леглото без тежестта на списъка със задачи за утре. На сутринта ще се почувствате малко по-малко стресирани, като знаете, че сте записали нещата предната вечер и можете да се позовете на този списък с прочистен мозък.
Бъдете постоянни
Когато се опитвате да формирате нови навици като ранно събуждане, последователността е ключова, защото създава усещане за стабилност и предсказуемост. Практикуването на едно и също поведение с течение на времето помага за изграждането на силни невронни пътища, улеснявайки повтарянето на навика, без да мислите за него. Това също така ни помага да разчупим старите модели и да създадем нови, които са по-близки до нашите цели и желания.
Снимка: Pixabay
Имайки предвид това, избягвайте да спите един час след времето за събуждане, дори в почивните дни. Ако например трябва да ставате в 7 сутринта през работните дни, не спете след 7 в събота и неделя. В противен случай няма да можете да спите в неделя вечер, което може да попречи на усилията ви да станете в понеделник сутрин.