Всеки знае, че разходките сред природата помагат на тялото да се освободи от стреса. Дишането на чист въздух, ароматът на дърветата, песните на птичките, съзерцаването на зеленината, оказват положително влияние върху психиката. От друга страна ходенето пеша по наклонен терен има своите предимства за физиката.
Колко време сред природата ни е необходимо, за да бъдем по-здрави?
Група от изследователи от Великобритания се опитват да дадат най-точния отговор на този въпрос, проследявайки как разходките сред природата се отразяват на тялото. Данните от тяхното проучване, проведено между 2014 и 2016 г., са публикувани в Scientific Reports.
IStockphoto
Изследвайки над 19 000 души в Обединеното кралство, те откриват, че на седмица на човек му трябват поне 120 минути, за да подобри психическото и физическото си здраве. Този вид активност влияе по сходен начин на тялото, както и когато той прави някакъв вид упражнения.
Независимо дали се разхождат в парка, който им е наблизо или са високо в планината, участниците посочват, че се чувстват много по-пълноценни след като са били навън, сред природата.
По-честият контакт с природата помага при депресия, психични проблеми, диабет, проблеми със сърцето. Зеленият цвят успокоява и понижава хормоните на стреса в организма.
Според изследователите, докосването или прегръщането на дърветата, което за мнозина е абсурдно, дава енергия и действа отпускащо на тялото, подложено на системен стрес. Две разходки от по 1 час могат да подобрят и когнитивните функции на мозъка.