Блестящата и здрава кожа далеч не е прищявка. От Клеопатра, за която се твърди, че е използвала зехтин за свежест, до съвременните филмови звезди, всички искат да имат свежа и красива визия.
Свежата, сияйна и блестяща кожа, наричана и росна, е най-новата тенденция в красотата, към която всеки се стреми. По същество, това е хидратиран и свеж вид, който има съвсем малък блясък. „Росната кожа се отнася до еластичност, блясък и гладкост“, казва дерматологът д-р Ани Гонзалес пред Healthline. Според нея, еластичният вид, който всички свързват с блестящата кожа, всъщност е резултат от отражението на светлината от водата, която клетките ни задържат.
Снимка: iStock
А как да постигнете този ефект? Методите варират, но всичко от здравословна диета до правилната рутинна грижа може да изиграе важна роля. Вниманието към продуктите, които използвате, допринася много за насърчаването на кожата да изглежда блестяща. „Трябва да хидратирате, да ексфолирате и да помагате за клетъчния обмен, като в същото време подхранвате кожата си с антиоксиданти и витамини“, обяснява Гонзалес.
По-долу ви даваме един поглед върху промените, които може да направите в ежедневието си, за да се сдобиете със свежа и блестяща кожа.
1. Почистване
Това е важна стъпка за поддържане или постигане на здрава кожа. Гонзалес препоръчва да се освободите от грубите почистващи препарати, които изсушават лицето ви, като вместо това посегнете към нещо с успокояващи съставки. Насочете се към продукт, който е с кремообразна структура и съдържа вещества, които са подходящи за суха или чувствителна кожа.
2. Ексфолиране
Това е основна част от процеса на почистване. „Ексфолирането, независимо дали е химическо или физическо, премахва слоевете мъртви кожни клетки и насърчава производството на нови за постигането на по-гладък и сияен вид“, казва Гонзалес. Механичното (физическо) ексфолиране може да бъде доста ефективно, но крие и рискове, тъй като някои хора могат да бъдат твърде груби към кожата си. Гонзалес препоръчва да се търсят продукти със салицилова, лимонена или гликолова киселина.
3. Овлажнител
Има разлика между хидратирането и овлажняването на кожата. „Овлажнителят запечатва влагата, докато хидратиращите средства изтеглят вода към клетките“, обяснява Гонзалес. За да придобиете блестящ вид, използвайте овлажнител като глицерин или хиалуронова киселина. Нежният овлажнител без аромат също може да заключи влагата. Подобно на почистващите препарати, Гонзалес препоръчва да се търсят успокояващи съставки като мляко или лайка.
4. Добавете витамин С
Витамин С е друга полезна съставка, която трябва да се търси в продуктите за грижа за кожата. Той не само насърчава клетъчния обмен, но и озарява кожата, като помага за стабилизиране на неравномерните ѝ тонове и неутрализира свободните радикали.
Как да постигнем свежа и блестяща кожа без козметични продукти?
Докато съставките, които поставяте на лицето си допринасят много за насърчаването на чиста и свежа кожа, може да получите същите резултати като направите няколко промени в начина си на живот.
1. Спазвайте здравословна диета
Хидратацията е важен аспект за цялостното ви здраве. Тя обаче е също толкова нужна и за красивата кожа. Изследване от 2018 година установява, че когато тялото ви е правилно хидратирано, кожата ви изглежда по-малко суха и по-блестяща. Друго проучване от 2007 година установява, че пиенето на около 2,25 литра вода на ден в продължение на един месец променя както плътността, така и дебелината на кожата, което ѝ помага да изглежда по-здрава.
Трето проучване пък предполага, че пиенето само на 2 чаши вода допълнително увеличава притока на кръв към кожата, което помага за постигането на повече еластичност. Това от колко вода се нуждаете, варира от теглото и активността ви. Наблюдавайте се през деня дали пиете достатъчно, като винаги трябва да имате пред вас пълна бутилка или чаша с вода, за да си напомняте за хидратацията.
Снимка: iStock
Освен с достатъчно вода, трябва да се запасите и с необходимото количество здравословни мазнини. Омега-3 мастните киселини играят важна роля в поддържането на влагата в кожата. Едни от най-богатите източници на тези здравословни мазнини са скумрията, сьомгата, стридите, лененото семе, орехите и авокадото.
Друго проучване установява, че антиоксидантите също играят важна роля в здравето на кожата. Те се съдържат в плодовете, от които може да си набавите и нужната доза витамини, за да подпомогнете производството на колаген и протеин. По този начин ще поддържате кожата си здрава за дълъг период от време.
Разбира се, това, което пиете, също има значение. Освен че ви хидратира, зеленият чай съдържа катехини, които подобряват хидратацията, еластичността и дебелината на кожата.
Снимка: iStock
Една здравословна диета винаги препоръчва да се откажете от захарта. Освен че има негативно влияние върху теглото, тя се отразява зле и на кожата. Захарните изделия могат да повишат нивата на инсулина, което да увеличи количеството себум, произвеждано от тялото. Тази мазна субстанция е един от основните фактори за поява на акне. Освен това, проучване установява, че твърде многото захар може да доведе до някои възпалителни кожни заболявания.
2. Намалете пушенето
Пушенето има отрицателен ефект върху здравето на кожата, тъй като никотинът може да доведе до стесняване на кръвоносните съдове. По този начин се намалява притокът на кислород и хранителни вещества към кожните клетки.
3. Обърнете внимание на съня
Пълноценният сън е едно от нещата, които могат да ви помогнат за по-красивата и стегната кожа. Проучване от 2017 г., например установи, че когато хората са лишени от сън само за 2 дни, те изглеждат по-малко привлекателни, по-малко здрави и по-сънливи от тези, които са спали добре. С течение на времето това може да отнеме както добрия ви външен вид, така и здравето на кожата ви. Според проучване, хронично лошият сън е свързан с признаци на стареене, намалена кожна бариера и по-ниско удовлетворение от външния вид.
4. Не се стресирайте
Стресът прониква във всеки аспект на физическото здраве и това на кожата ви. Той причинява доста последици върху външния вид и може да допринесе за появата на акне и влошаване на кожни състояния като псориазис и контактен дерматит. Когато сте под стрес, тялото ви ускорява производството на хормона кортизол. Това играе важна роля в това колко масло отделят мастните жлези. Когато това ниво е излишно високо, може да се появи акне.
Снимка: iStock
Друг начин, по който стресът може да повлияе на здравето на кожата, е свързан с външния слой на кожата ви, наречен рогов слой. Този слой играе роля в хидратацията на кожата. Проучване от 2014 г. установи, че стресът може да наруши бариерната функция на този външен слой, което може да ограничи способността му да задържа вода и да допринесе за изсушаването.