fallback

Суха, мазна или комбинирана кожа – правилната грижа за всяка от тях

01 May 2021 15:00

Дерматолози споделят ценни съвети за красота

Когато става въпрос за създаването на ефективна грижа за кожата, първата ви задача е да разберете дали рутината ви съответства на типа кожа. Преценката дали се борите със сух, мазен или комбиниран тип, ще ви позволи да определите точните продукти и правилната последователност за решаването на проблемите ви.

Все пак, почистващото средство, което подхранва сухата кожа, няма да е същото като това, което бихте използвали за мазно лице. Именно затова ни трябват съветите на дерматолози, които да ни разяснят дали всичко, което правим досега е правилно, или просто сме си губили времето и сме влошавали още повече ситуацията.

От Marie Claire говорят с дерматолози и козметичен химик, които разкриват как точно да идентифицираме типа кожа и споделят няколко съвети за неговата грижа.

Суха кожа

Как изглежда?

Сухата кожа се характеризира с недостатъчно производство на себум – естествено восъчно вещество, което покрива и овлажнява кожата. Според дерматолога д-р Джошуа Цайхнер, хората с такъв тип кожа често чувстват сърбеж или наблюдават образуването на люспи по лицето. Може също така да видите подуване, зачервяване или дразнене и то не само, когато настъпят промени в сезоните, а целогодишно.

Съвет №1: Използвайте нежни почистващи препарати и продукти, които не дразнят кожата

Ако сте предположили, че сухата кожа се лекува с повече влага, познахте. Дерматоложката Ава Шамбан съветва пациентите си да овлажняват лицето си няколко пъти на ден и да се придържат към непенливи, млечни или маслени почистващи препарати. „Подходящото масло лесно ще премахне всичко от кожата, като същевременно запази естествените масла по нея“, казва тя пред Marie Claire.

Снимка: iStock

Заедно с нежно почистващо средство, Шамбан препоръчва да се запасите и с керамиди. Това е съставка, която укрепва кожната бариера и предотвратява загубата на влага. Към нея добавете продукти с хиалуронова киселина и ланолин, които ще ви помогнат да запазите хидратацията за по-дълго време.

Съвет №2: Намалете температурата на душа

Навиците ви на къпане също могат да причиняват суха кожа. Шамбан препоръчва да стоите далеч от горещата вода в банята, защото тя може да е основният фактор за поява на сухота и дразнене. Вместо това си направете хладък душ, за да запазите естествените масла в кожата. Може да не звучи толкова отпускащо, но все пак е щадящо.

Съвет №3: Инвестирайте в овлажнител

Не става въпрос само за това какво поставяте на лицето си, но и затова каква е обстановката в дома ви. „Помислете за овлажнител в спалнята, който да възстанови нивата на влага във въздуха, така че кожата ви да не изсъхва, докато спите“, казва Цайхнер. Просто включете устройството и оставете то да свърши цялата работа вместо вас.

Мазна кожа

Как изглежда?

Ако лицето ви обикновено е блестящо и изглежда замърсено, вероятно страдате от мазна кожа. Според Цайхнер, този проблем може да бъде генетичен, тъй като някои хора имат по-активни маслени жлези от други. Мазната кожа се характеризира с излишен блясък и свръхпроизводство на масло по цялото лице.

Съвет №1: Избягвайте прекаленото миене

Когато забележите, че кожата ви е твърде омазнена, вероятно ще ви се иска да я изтъркате цялата. Д-р Цайхнер обаче предупреждава да не правим това, защото може да нарушим естествената кожна бариера и да причиним дразнене или появата на акне. Вместо това е добре да изберем разумно почистващия си препарат.

Съвет №2: Овлажнител на водна основа

Снимка: iStock

Друга често срещана грешка е изсушаването на кожата с надеждата това да премахне излишното масло. Цайхнер казва, че омазняването и хидратацията не са едно и също нещо и всяка кожа има нужда от овлажняване. Ако някои продукти причиняват повече омазняване, потърсете нещо на водна основа.

Съвет №3: Ексфолирайте с меки киселини

За да предотвратите запушването на порите, трябва да ексфолирате редовно лицето си. Шамбан препоръчва химически ексфолианти, тъй като те осигуряват постоянни резултати. Помислете да включите в рутината си полихидрокси киселина, която има по-голяма молекулярна структура от алфа-хидрокси киселините. Това я прави по-нежна към кожата и не предизвиква дразнене.

Комбинирана кожа

Как изглежда?

Комбинираната кожа може да бъде най-трудна за идентифициране, тъй като събира двата по-горни типа в едно. Тя също така се среща и най-често. „При повечето хора съществуват само някои области, които произвеждат повече себум“, казва Шамбан пред Marie Claire. Тези области обикновено са Т-зоната – челото и носа, и брадичката. Когато към това се прибавят и сухите петна, които се появяват по останалата част от лицето, получавате комбинирана кожа.

Съвет №1: Изберете леки текстури

„На моите пациенти с комбинирана кожа обикновено препоръчвам пенливи почистващи препарати“, казва д-р Цайхнер. Според него, те са достатъчно мощни, за да премахнат маслото от определени части на лицето, като в същото време не запушват порите по останалата му част.

Съвет №2: Лекувайте Т-зоната

Ако вашата Т-зона, но не и останалата част от лицето ви, изглежда прекалено омазнена, лекувайте я само нея. Шамбан препоръчва да използвате масло от чаено дърво само върху тази област, но не и върху цялото лице. Можете също така да опитате бентонитови глинени маски или да използвате грунд през деня, за да предотвратите блясъка и да абсорбирате излишния себум.

Съвет №3: Внимавайте с ексфолирането

Снимка: iStock

Подобно на мазната кожа, комбинираната има нужда от рутинно ексфолиране. Тук обаче е хубаво да използвате лек ретинол за справяне с омазняването. Съставката спомага за по-бързия оборот на клетките и за свиване на мастните жлези. Стойте далеч от зоните на лицето, които са склонни към сухота и лющене.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
съвети красота лице суха кожа мазна кожа грижа за кожата комбинирана кожа
0 коментара
fallback