IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Кръводаряване по време на пандемия – повече от необходимо

11 април 2020 13 30

Медиците изтъкват, че е безопасно за хората

IStockphoto

След като разпространението на коронавируса в световен мащаб нарасна с много бързи темпове и случаите у нас се увеличиха, на преден план излезе въпросът за спазването на стриктна лична хигиена. С намаляването на темпа на работа на някои фирми и затварянето на други, както и заради призивите за социална изолация, проблемът с липсата на кръводарители се открои на фона на пандемията. Най-вече заради страха да не се заразят с новото заболяване, все по-малко хора у нас взимат решение да дарят кръв. А в момента тя е повече от необходима.

Въпреки извънредното положение, в болниците лекарите не работят само за пациентите, болни от коронавирус, а изпълняват задълженията си както обикновено. Навсякъде продължават да се правят операции, които не търпят отлагане. Кръв трябва и за пациентите на клиниките по онкохематология, детска онкохематология, изгаряния, кардиохирургия, акушерство и гинекология и неврохирургия.

По данни на Министерството на здравеопазването, за периода от 1 до 15 март, броят на кръводарителите в София е спаднал с близо 600 души – 1138 души в сравнение със същия период на 2019 г., когато кръводарителите са били 1739. А каква ли е промяната в по-малките населени места на страната?

Istock

IStockphoto

Възрастните кръводарители – с по-висок риск от заразяване с COVID-19

Голяма част от нашите родители, баби и дядовци са дългогодишни дарители. Те винаги са ни давали пример с това, но в момента не бива да го правят, за да се предпазят от коронавирус. Тези над 60 години са най-голямата рискова група и е по-добре да си останат вкъщи.

Безопасно ли е кръводаряването по време на пандемия?

Въпреки страховете на хората, от центровете по трансфузионна хематология в страната обявиха, че са взети всички възможни мерки, с които се гарантира сигурността на кръводарителите. Според световните проучвания в тази насока, цитирани от Министерство на здравеопазването, коронавирусът не се предава чрез трансфузия или трансплантация, което прави кръводаряването в този момент напълно безопасно.

Даряването на кръв е здравословно

Освен че центровете са дезинфекцирани, всички служители носят предпазни средства. Те проверяват температурата на всеки кръводарител, както и въпросника, който е попълнил, преди да го допуснат да дари кръв.

кръводаряване Pixabay

Pixabay

Кой може да дарява кръв?

От Националния център по трансфузионна хематология съобщават, че всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна, може да дари.

Мъжете могат да дарят 5 пъти кръв в годината, докато жените – 4. Интервалът между две кръводарявания трябва да бъде поне 2 месеца.

Кръвта се възстановява количествено за близо денонощие, а качествено – за 3-4 седмици.

Какво да направите, ако искате да дарите сега?

Ако здравословното ви състояние позволява, може да отидете в най-близкия до вас център за кръводаряване. Екипите във всички центрове в страната ще работят с удължено работно време, през празничните и почивни дни, заради извънредното положение. Лица, при които рутинният преглед установи клинично проявени респираторни инфекции, няма да бъдат допускани да дарят кръв.

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари