IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

5 факта за кето диетата, които трябва да знаете, преди да я започнете

15 май 2020 17 30

Може да ви причини лош дъх

IStockphoto

Липсата на движение по време на изолация доведе до рязкото покачване на килограми при някои хора. Похапващи любимите си храни и мързелувайки, мнозина развалиха формата си. Сега, когато можем да тичаме навън и да правим по-продължителни разходки на слънце, доста от нас се замислят дали да не започнат някаква диета, с която да си върнат хубавата фигура.

Кето диетата е една от най-използваните за отслабване през последната една година. При нея се ядат доста мазнини за сметка на въглехидрати, като при някои хора резултатите идват само след 1-2 седмици. Чувайки за тях и за опита на наши приятели, на нас също ни се иска да пробваме да се храним по този начин. Но подготвени ли сме достатъчно за това какво представлява той?

Какво представлява кето диетата?

кето -

iStock

Кетогенната диета се препоръчва при хора с наднормено тегло и инсулинова резистентност. Има данни, че помага при деца с епилепсия, но един от рисковете, които носи със себе си е драстичното понижаване на килограмите.

Въпреки че за нея се пише доста и то все положителни отзиви, много хора не знаят, че тя е изключително рестриктивна и не понася добре на всеки организъм. При нея трябва да се спазва съотношението 75% мазнини, 20% протеини и само 5% въглехидрати. Трябва да признаем, че това е далеч от балансираното хранене, при което трябва да се стремим към 20-30% мазнини, 20-25% протеини и 45-60% въглехидрати.

Ако искате да се информирате за кето диетата и се чудите дали да я започнете, ето 5 факта, които трябва да знаете за нея:

1. Тя е на последно място сред най-добрите диети за здравословно хранене

По данни от доклад на U.S. News & World Report, режимът заема последно място в най-добрите диети за здравословно хранене. Според експертите, въпросният режим противоречи на всичко, което знаем за дългосрочните ползи за здравето от диети с високо съдържание на фибри и ниско на наситени мазнини. Тя е и на трето място по диети за бързо отслабване.

Според резултатите, кето диетата помага за отслабване, но не в дългосрочен план. Така например вие може да я използвате, за да си върнете килограмите преди изолацията, но не бива да сте на нея за по-продължителен период от време.

кето диета

iStock

2. Може да причини лош дъх и неприятна миризма на тялото

Името на диетата идва от думата кетони. Те са тип киселини, които се образуват, когато тялото изгаря собствените си мазнини, вместо кръвната глюкоза, за да си набави енергия. Те са страничен продукт на метаболизма и имат неприятна миризма, подобна на лака за нокти. Така например, ако спазвате режима и ядете много месо, лошият дъх е нещо нормално. Когато тялото е поставено в условия на кетоза, телесните аромати също се променят.

кето -

iStock

3. Носи риск от недостиг на хранителни вещества

Когато човек спазва кето диетата в продължение на няколко месеца и спортува активно, той вижда отличните резултати. Успява да свали няколко килограма, талията му се оформя, но не осъзнава, че му липсват определени хранителни вещества.

Тъй като не приема зърнени храни и голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, човек може да се лиши от калций, магнезий, фосфор, калий, селен, витамини A, B комплекс, C, D и фибри.

Ако решите да минете на кето диета, трябва задължително да се консултирате със специалист, който да ви назначи определени мултивитамини, които да приемате допълнително, за да сте здрави и да нямате недостиг. Не го ли направите, това ще се отрази негативно на чревната флора.

Задължително трябва да включите в менюто си протеини на растителна основа, също така мазна риба, авокадо, гъби, зеленолистни зеленчуци, карфиол, броколи, тиквички, ядки, семена и зехтин.

4. Много е важно да внимавате с въглехидратите

Те са най-предпочитаният източник на енергия за тялото, но нивото им не трябва да е високо. Ако сте свикнали да ядете повече тестени изделия и не можете да пропуснете хляба на обяд или вечеря, в началото ще ви е доста трудно да ги спрете. Трябва да сте наясно, че в началото заради тази промяна ще се чувствате отпаднали и няма да имате настроение. Може да преминете и през така наречения кето грип, който е естествена реакция на организма, който се нагажда с новия режим.

И въпреки че за да отслабнете трябва да намалите въглехидратите, според някои диетолози, цитирани от MyNetDiary, те са важни за здравето на мозъка. Това е и причината хората на кетогенната диета да имат проблеми с паметта и концентрацията.

нисковъглехидратна диета

iStock

5. След диетата балансираното хранене е трудно

Ако искате да пробвате кето диетата за няколко седмици или повече, само за да си влезете отново в старите дрехи, трябва да внимавате, защото преходът към балансирано хранене е много труден. Когато не ядеш хляб, сладки изделия и плодове, после е трудно да ги включиш постепенно в менюто. Обикновено след това човек започва да преяжда и се получава йо-йо ефект.

Повечето от привържениците на кето диетата съветват своите приятели да правят периодично гладуване. А ако искат да я пробват за известно време, после да преминат плавно към включването на определени храни. В случай, че отново започнат да ядат вредни храни, няма да постигнат кой знае какъв ефект.

Бонус

Ако искате да сте на кето диетата, по-добре приготвяйте яденето си у дома. Във всеки ресторант предлагат меса и салати, но много често в определени ястия има добавена захар или така наречените скрити въглехидрати. Готвейки вкъщи, вие ще следите колко точно протеини, въглехидрати и мазнини приемате чрез храната.

Задължително се консултирайте със сертифициран диетолог или инструктор по хранене. Той може да ви изготви специален диетичен план, съобразен с вашата възраст, килограми, здравословни проблеми и физическо натоварване, от което имате нужда.

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари