Много семейства вече се подготвят за предстоящите празници. Въпреки че няма да е същото като предишни години и трябва да ограничат контактите си заради пандемията, някои имат коледно настроение. Независимо от обстоятелствата, в доста домове вече грее чудна елха, под която скоро ще поставим подаръците.
Обикновено в началото на декември всеки бърза да свърши задачите, които са му останали, да напазарува и украси вкъщи, за да посрещне Бъдни вечер и Коледа както подобава. Понякога поставянето на гирлянди и любимите ни играчки от детството е свързано с приятни емоции, но в други случаи то може да доведе до кихане, дразнене на очите, сърбеж по кожата или алергия. А причината се крие не само в прахта, попаднала върху тях, а и в материала, от който са изработени.
Всяка година се съобщава за потенциално опасни коледни играчки, които не бива да купуваме. Дори и да не сме си взели от тях, със сигурност има поне един орнамент в кутиите, които пазим, който е с токсични съставки или се налага да изхвърлим, защото е твърде стар и може да ни разболее.
Pixabay
Крият ли коледните украси рискове за здравето на хората?
Много от играчките могат да съдържат олово, което попадайки в тялото, да доведе до здравословни проблеми.
Според д-р Кен Спейт, дори и да имате по-стари играчки, ще ви е трудно да разберете точния им състав, защото отдавна сте изхвърлили упътването им. Но той цитира проучване от 2014 г., което установява, че 13% от сезонните празнични декорации, продавани в две големи търговски вериги в САЩ, съдържат нива на олово, които надвишават прага, считан за безопасен за детските играчки. Въпреки че не са предназначени за деца, а по-скоро за възрастни, които ги използват за украса, те лесно могат да попаднат в ръцете на малчуганите.
„Оловото все още се използва в редица производствени процеси... Още повече при артикулите, произведени извън САЩ, където стандартите обикновено невинаги се спазват...“, обяснява Спейт пред Helathline и предупреждава хората да подбират внимателно украсата и да следят за страна на произход.
С нарастването на онлайн покупките заради пандемията, рискът едно семейство да си закупи некачествена коледна украса, е по-голям.
В някои магазини за цветя се предлагат растения като коледна звезда и имел. Въпреки че те не са отровни, с тях също трябва да се внимава в дома. Поставени на масата в кухнята или хола, те могат да предизвикат дразнене или алергична реакция както при деца, така и при възрастни, особено ако се пипат листата им, които може да са пръскани с различни препарати в оранжерията.
Pexels
Безопасна ли е хартията за опаковане на подаръци?
Опаковъчната хартия е изключително красива. Всяка година в книжарниците и големите търговски вериги се предлага разнообразие от принтове, с които може да поднесете вашия подарък. Но от начина, по който е напечатана тя, зависи дали ще е безопасна за вашето здраве. Някои видове може да съдържат евтини мастила и други химикали, които да миришат зле и да доведат до алергична реакция на кожата.
Все пак, опаковането на една кутия няма да ви разболее, но може да раздразни кожата на лицето или ръцете, ако я пипнете след това, преди да се измиете.
Няма как да сте сигурни на 100%, че играчките, които сте купили за вашия дом, не съдържат токсични елементи. Все пак, за да се застраховате, каквото и да купувате, следете етикетите и страната на произход. Освен това, почиствайте от време на време декорациите си от прахта, която е основен алерген. Също така изхвърляйте някои по-стари орнаменти от време на време и ги заменяйте с нови. Вместо да разчитате на пластмасови, боядисани с многоцветен брокат, заложете на стъклени играчки, които са по-безопасни и издръжливи. Освен това не миришат на химикали и лепила като тези, произведени в Китай.
Pixabay