IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

6 мита за депресията

24 май 2021 15 00

Не подценявайте тази болест

Снимка: Istockphoto

Менталните заболявания са трудни за обяснение. Често те са бъркани с моментни емоционални състояния, които отдаваме на различни фактори и не третираме като истински проблем. Например депресията. В речта, често ползваме израза „депресиран/а съм“ като обяснение на тъга, зацикляне, разфокусиране и т. н. Истината е, че депресията е заболяване и може да има сериозни последици, ако не бъде лекувано професионално. И за да разберете нейното голямо влияние върху живота и сериозността ѝ, ще развенчаем някои митове, свързани с това ментално заболяване:

Депресията не е болест

Нейните симптоми са трудни за разпознаване и няма универсално лечение. Това обаче не означава, че депресията не е болест. Тя е класифицирана научно като ментална болест, която афектира дейността на мозъка и паметта и влияе на рационалното мислене и действие.

Изследване показва, че депресията може да се отрази на част от мозъка, отговаряща за създаването на нови спомени, което води до загуба на емоционални и поведенчески постъпки.

Депресията е всъщност тъга

Депресията не е чувство, което идва и си отива. Това е медицинско състояние и хората, които са депресирани, обикновено не изглеждат тъжни.

Мъжете не страдат от депресия

Това е често срещан мит и е обвързан с разбирането, че жените са по-емоционални и податливи на чести смени на настроенията. Освен това те предпочитат да изразяват емоциите си.

Изследвания показват, че представителките на нежния пол са два пъти по-склонни към депресия, но мъжете не са изключение. Те просто преживяват депресията по друг начин и не говорят за нея. Изводът е, че господата също страдат от тази ментална болест.

Всички депресии са еднакви

Симптомите на депресията са различни в зависимост от нейния вид.

Сред най-често срещаните видове депресия са:

• Силно депресивно разстройство: лошо настроение, ниско самочувствие, загуба на интерес към хобита, липса на енергия, физическа болка без причини, мисли за самоубийство.

• Дистимия: Продължителна дългосрочна или хронична форма на депресия, която може да продължи поне 2 години.

• Сезонно афективно разстройство: Вид депресия, която се появява във връзка с метеорологичните промени в сезоните.

• Следродилна депресия: Известна също като постнатална депресия; обикновено се появява около периода на раждане сред родилите за първи път майки, също и сред бащите.

• Все още има много други депресии с различни вариации, най-добре диагностицирани професионално от лекар специалист.

Хората постоянно се чувстват депресирани заради нещо

Има обаче много причини за депресия. Някои от най-известните са травматични минали преживявания, загуба на близки или финансови затруднения. Въпреки това, тези житейски събития не трябва да бъдат считани единствено за причини за поява на депресия.

Взимането на антидепресанти и успокоителни помага

Приемането на медикаменти понякога е част от лечението, за да помогне на пациентите да се справят, но само по себе си не е достатъчно. Трябва да се установи видът депресия, да се направи индивидуална терапия и да се предпишат при нужда лекарства. Взимането на антидепресанти просто ей така може да задълбочи състоянието като притъпи чувствителността временно и със сигурност няма да реши проблема.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари

Motorol ( преди 2 години )
avtora e vseki den depresiran ako nee ee taka zasto pise vsek den na tova mu se kazava pzoho otkloneniya i deprtesiya
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар