Ако сте на поход към по-добра фигура от дълго време, вероятно вече сте изчели десетки статии по темата, изпробвали сте различни диети и хранителни планове, гледали сте стотици клипове за тренировки у дома. Колкото и да се опитваме да приемаме тялото си такова, каквото е, винаги идва момент, в който искаме да се отървем от излишните за нас килограми. Всеобщата мания за загуба на тегло не е знак, че даваме приоритет на здравето си, а по-скоро, че не се чувстваме достойни такива, каквито сме.
Желанието за отслабване хем е непонятно в някои случаи, хем е разбираемо в други. Бомбардирани сме от съобщения за постигане на най-добрата си форма, влизане в определени размери дрехи и спазване на точни мерки на тялото. В някои случаи загубата на тегло е по медицинска препоръка, а не израз на несигурност. Целта на специалистите е да ни представят фактически, положителни и полезни съвети за постигане на нашите здравни цели, включително загуба на тегло. И тъй като темата е толкова популярна, има много съвети, които не само не работят, но също така могат да бъдат вредни.
Истината е, че това, което обикновено привлича вниманието, не е устойчиво и лесно за постигане. Ако сте се изкушавали да кликнете върху статия, която твърди, че ще ви предостави лесни напитки за отслабване и детокс на организма, не го правете. Често подобни заглавия са с цел само събиране на потребители и кликове, а не предоставяне на адекватна и полезна информация.
Това обаче не е типичната статия за отслабване, която ще ви накара да се почувствате обезкуражени накрая. Един от водещите специалисти по отслабването, д-р Адриен Юдим, разкрива истинските причини, поради които загубата на тегло не е проработила за вас преди, както и съвети, които можете да приложите, за да направите промяна сега.
7 експертни съвета за сваляне на килограми, които не сте опитвали досега
1. Започнете с начина си на мислене
Когато искате да промените теглото си, какво е първото нещо, което правите? Започвате ли да изключвате захарта или преработени въглехидрати или да увеличавате тренировките си? Ако е така, значи пропускате първата критична стъпка към успеха. Д-р Юдим препоръчва преди предприемането на какъвто и да е осезаем навик или действие, първо да поработите върху начина си на мислене.
"Начинът, по който подхождаме към даден навик, е от решаващо значение за способността ни да се променим по траен и устойчив начин. Без подходяща нагласа за справяне с процеса, възходите и паденията, отслабващата мотивация, негативното отношение към себе си и всички други умствени бариери, които създаваме, няма да можем да поддържаме необходимите промени, които водят до здравословно тегло", казва тя.
Снимка: iStock
Първо, определете защо искате да промените теглото си. Дали да се чувствате най-добре в тялото си, да живеете дълъг и щастлив живот или да получите повече енергия? Честото връщане към тази основна мотивация ще ви помогне да останете вдъхновени и да правите промени въз основа на любов към себе си, вместо на самосъзнание. Но ако причините ви са по-скоро свързани с това, че не се чувствате достатъчно уверени такива, каквито сте, няма да постигнете това, което искате да почувствате, без значение до какъв размер панталони стигнете. Подхождайте към всички действия, планове и решения от любов към тялото си и знаейки какво заслужава, вместо да го мразите и да искате да го промените.
2. Идентифицирайте емоционалната нужда зад моделите на хранене
Ако се чувствате отдалечени от хранителните си навици, чувствате се извън контрол върху храната или ядете повече, отколкото знаете, че имате нужда, проблемът не е липса на воля. Вие потискате емоционална нужда като подсъзнателно използвате храна, за да се опитате да успокоите. "Толкова много от нас използват храна за успокояване – това всъщност е заложено в нашата невробиология", обясни д-р Юдим. Може да мислите, че жадувате за поничка или имате нужда от парче пица, но тялото ви се опитва да ви каже, че има нужда от нещо друго, независимо дали е почивка, облекчаване на стреса, емоционален комфорт или нещо по-дълбоко.
3. Изградете рутина, към която да се придържате
Представете си следното - достигнали сте целевото си тегло, така че ставате по-малко съзнателни относно поддържането на здравословните навици и след това сте разочаровани, че тялото ви се е върнало в първоначалната си форма. Или може би ядете повече зеленчуци, спортувате повече и давате приоритет на съня за една седмица, а след това се дразните и спирате, защото не сте забелязали промени след тези седем дни. Или сте опитвали диета след диета в продължение на години, винаги се насочвате към различни тренировки и никога не се придържате към практиката си за медитация. Звучи ли ви познато? Ключът, който може да пропускате, е рутината По думите на д-р Юдим, рутината е много важна стъпка към успеха. Тя ни позволява да покажем характер и воля, дори когато не ни се иска.
Снимка: iStock
Последователността може да не е толкова секси като добавка или гледане на снимки преди и след началото на режима, но това е устойчивата истина. Това означава да служите на тялото си, дори когато не е лесно или вълнуващо, да се явите на тренировка, когато знаете, че ще се почувствате добре, и да отмените тренировката, когато знаете, че тялото ви иска ден за почивка. Бъдете търпеливи. Знайте, че физическите промени отнемат време и намерете утеха вместо разочарование в ритуалите, които правите за тялото си. Превърнете практиките, които ви карат да се чувствате добре, в навици. И след като започнете да виждате някакви резултати, поддържайте последователността. "Всяка практика, която ни помага да постигнем целево тегло, ни помага да поддържаме здравословно тегло" казва д-р Юдим.
4. Спрете да се ограничавате
В миналото може да сте ограничавали калориите или групите храни, за да отслабнете. Може да сте проследили макронутриенти в приложение или да сте изключили млечни продукти или захар, всичко това в името на загубата на няколко килограма. Може би вашият лекар или диетолог дори ви е казал да ограничите, така че сте били убедени, че това е здравословен начин за отслабване, а не вредна практика, която може да причини наддаване на тегло или неправилно хранене. В действителност ограничаването и отказването може да ви попречи да постигнете здравните си цели. "Ограничението неизменно ни кара да искаме да правим точно това, което се опитваме да ограничим - фокусира вниманието върху недостига, което кара тялото да мисли, че се нуждае от повече от тази храна. Ограничението също причинява глад, който не е устойчив", каза д-р Юдим.
Снимка: iStock
И така, как вместо това да се храните за отслабване? Д-р Юдим казва да се храним в изобилие. Яжте толкова много от това, което ви служи, така че да имате по-малко място за това, което не ви служи. Това означава добавяне на повече плодове, зеленчуци, здравословни мазнини и сложни въглехидрати към всяко хранене. Подсъзнателно ще изтласквате храните, които не ви карат да се чувствате добре. Най-важното е да се храните интуитивно, а не въз основа на числа или проценти.
5. Яжте повече протеин
Между кето диетата, хранене с ниско съдържание на въглехидрати, с високо съдържание на фибри и всичко сред тях, има много объркване относно най-добрия тип диета и какъв процент макронутриенти е най-подходящ за постигане на целево тегло. Въпреки че най-важната стъпка, за да бъдете наистина здрави, е да спрете да се тревожите толкова много за диети и проценти, д-р Юдим каза, че често срещан проблем, който вижда при пациентите си, е липсата на достатъчно протеин.
Снимка: iStock
Протеинът е най-засищащият макроелемент и също така помага за запазване на мускулната маса, което след това запазва здравословния метаболизъм. Но преди да изтеглите вашето приложение за проследяване на макронутриенти и да се заредите с протеини на прах, д-р Юдим препоръчва да ядете чисти протеинови източници като риба, пиле, яйца, тофу, нахут и леща. За точно колко протеин има нужда тялото ви, говорете с вашия диетолог или лекар за по-експертна препоръка.
6. Подобрете съня и нивата на стрес
Ако единствените фактори, които сте взели предвид в целите си за отслабване, са храненето и фитнеса, вие пропускате ключови играчи, които могат да накарат или да попречат на достигането и задържането на вашето целево тегло. Може да сте опитали да изключите въглехидратите, но вместо това опитайте да спрете токсичните връзки и вечерните предавания по телевизията. Нивата на стрес и сънят са също толкова важни, колкото храната и упражненията, когато става въпрос за здраве и достигане на здравословно тегло. Някои изследвания показват, че стресът и сънят могат да играят дори по-голяма роля от диетата и упражненията. "Сънят е от решаващо значение. Безброй проучвания показват, че лишаването от сън води до повишаване на хормоните на глада, по-голям апетит за храни с високо съдържание на калории и наддаване на тегло. Стресът също има огромен принос и той също влияе върху глада ни, както физиологичен, така и емоционален", казва д-р Юдим. Иначе казано - събуждането в 6 сутринта, за да успеете да тренирате или да се стресирате от начина, по който изглежда тялото ви по бански, може да пречи на целите ви за отслабване, а не да помага.
Снимка: Pixabay
Преглед от 2022 г. обяснява, че стресът може да причини наддаване на тегло чрез намеса в когнитивните процеси като саморегулация и увеличаване на хормоните на глада. Хроничните нива на кортизол също могат да забавят метаболизма ви, което затруднява отслабването. Според проучване от 2014 г., жените, подложени на стрес, имат по-високи нива на инсулин, хормон, който допринася за натрупването на мазнини. В крайна сметка вашият план за отслабване няма да работи, ако не е съсредоточен върху повече сън и намаляване на стреса. Включете рутинна грижа за съня и план за облекчаване на стреса независимо дали е ежедневна медитация или седмична терапия.
7. Обичайте себе си
Въпреки че това може да звучи като някакъв банален съвет за самопомощ, който майка ви е казвала в средното училище, това е най-добрият осезаем, конкретен съвет за постигане на целевото тегло. Можем да искаме да променим телата си и все пак да се приемем такива, каквито сме в този момент. Това е критично, защото ще саботираме себе си, ако не приемем себе си. Представете си, че се качвате на кантар и сте разочаровани от резултатите. Ако приемете себе си и задържите това чувство, ще можете да съсредоточите вниманието си върху навиците, които искате да възприемете. Ако не приемате себе си (ядосвате се на себе си, унижавате се или се чувствате безнадеждни), е по-вероятно да се откажете.
Снимка: iStock
С други думи - не формата на тялото трябва да помогне за достигане на здравословните цели, а обратното - здравословните цели да са ключът към желаното тегло. Обичайте първо себе си и след това правете промени или формирайте навици, защото знаете какво заслужава тялото ви.
Коментари