Олимпийските състезатели трябва да се съобразяват с определени правила както в състезанията, така и извън тях.
Емблематичното олимпийско село се завръща в Париж цял век, след като първите сгради за атлети се строят за летните олимпийски игри през 1924 година. Разбира се, с напредването на времето се променят значително много неща както в инфраструктурата, така и в правилата за обитателите. Например, през 1924 година са били строени дървени колиби, а сега атлетите се наслаждават на просторни апартаменти с изглед към Айфеловата кула.
Когато се състезаваш срещу най-добрите в света и живеете в едни и същи квартали, не е изненадващо, че се прилагат правила и насоки, за да се гарантира безопасността и благосъстоянието на състезателите от всяка страна.
Важно е обаче да знаете, че всяка делегация има свои собствени насоки. Някои държави определят свои собствени правила, с които да държат в релси представителите си. Същото важи и за това кой има право да влиза в олимпийското село. Въпреки че на спортистите е разрешено да комуникират и да си взаимодействат с други народи, има строги правила относно влизането на цивилни на територията.
Ето и какви правила трябва да спазват атлетите
Спортистите трябва да живеят с отбора на своята страна
Спортистите трябва да живеят с отбора, който представляват, така че българите трябва да се напаснат помежду си и да намерят начин да се разбират в следващите седмици, защото ще се виждат постоянно.
@sarahmdouglas #paris2024 ♬ show me how - <3
В олимпийското село има различни жилищни зони. Наричат ги наследство. Те са построени и ще бъдат дадени на общността или продадени в общността след игрите, така че те са жилищни сгради, които в крайна сметка ще бъдат отделни кули. Жилищните зали представляват групи от сгради. Размерът на жилищата, които се разпределят на всяка страна, зависи от размера на делегацията. България ще бъде представлявана от 46 спортисти в 15 спорта, така че нашата сграда ще бъде една от най-малките.
Без семейството и приятелите в Олимпийското село
Докато всяка делегация управлява влизането на цивилни по различен начин, повечето отбори решават да минимизират разсейването и да не се срещат с близки и приятели по време на игрите. Основната цел е да се създаде здравословна и безопасна среда, в която спортистите да се фокусират върху спечелването на медали.
Снимка: Getty Images
Ако обаче спортистите искат да се свържат със семейството и приятелите си, им е позволено - само не в олимпийското село. Те могат да напуснат територията и да се срещнат с близките си в Париж. След това обаче трябва да се върнат сами в стаята си.
Кърмещите майки могат да вземат децата си
Има едно изключение от ограничението за достъп на семейството и приятелите в олимпийското село. Дамите, които кърмят, имат право да водят своите бебета в изградената детска градина. Там те имат определено време, където да кърмят. Това е правило, което се въвежда за първи път на Олимпийските и Параолимпийските игри.
Снимка: Getty Images
Според сайта на Олимпиадата, на разположение на майките ще бъдат висококачествени пелени и кърпички, както и спокойна среда, където те ще могат да си поиграят с бебетата и да осъществят връзка с тях. "Много е полезно както за родителите, така и за бебетата да могат да прекарват времето си заедно, особено в такъв важен момент от професионалния живот на един спортист", каза в изявление председателят на комисията по спортисти на МОК Ема Терхо.
Всеки си избира съквартирант
Що се отнася до съквартирантите в олимпийското село, те се разпределят от спорта, който представляват. Броят на хората в една стая зависи от големината на екипа. След това се избира кой с кого ще е в стая в зависимост от леглата и квадратурата на всеки апартамент.
Снимка: Getty Images
Не всички спортисти обаче, които се класират за Олимпиадата, са пълнолетни. Така че тук отново може да бъде нарушено правилото за близки на територията на олимпийското село, само ако ръководителят на отбора прецени. Но непълнолетните трябва да бъдат в стая с непълнолетни, ако нямат придружител.
Тишина в олимпийското село
За да гарантира, че спортистите ще си почиват добре през нощта се определят тихи часове на територията на олимпийското село. От 22:00 до 7:00 часа не се разрешава шум. Това обаче не означава, че спортистите трябва да са по стаите в това време. Просто не трябва да се пуска висока музика, да не се крещи и да не се пречи на тези, които искат да се възстановят и да си починат.
Без алкохол
Докато някои шампиони може да поискат да отпразнуват медала си с чаша шампанско, ще трябва да го направят извън територията на олимпийското село, тъй като там алкохолът не е разрешен. Въпреки че има бар на територията, той няма да сервира алкохол.
Сексът не е мираж
Олимпиадата в Токио през 2020 г. нашумя, след като стана ясно, че е наложена забрана за секс в олимпийското село, отчасти заради пандемията от COVID-19, която наложи социално дистанциране. Тази година обаче всичко е позволено в интимен план.
Всъщност около 600 000 презерватива са били раздадени на олимпийското село в Париж. Опаковката на презервативите включва талисмана на Игрите в Париж - Олимпийската фриге - която е оформена като мека червена конична капачка или фригийска шапка, която е символ на свободата. В социалните медии няколко спортисти споделиха презервативите, които са намерили в торбичките си с подаръци за тоалетни принадлежности, докато се настаняват в спалните си.
@sarahmdouglas You know what they say about the village ?
♬ Funny video "Carmen Prelude" Arranging weakness(836530) - yo suzuki(akisai)
Във видео в TikTok, показващо опаковката на презервативите с марката на Олимпийските игри, морякът Сара Дъглас от Канада вдигна сини и розови държачи за презервативи, украсени с послания като "На полето на любовта, играйте честно и поискайте съгласие" и "Няма нужда да съм златен медалист, за да го нося".
Без климатик в стаите
Въпреки огромните жеги в Париж и цяла Европа, олимпийците няма да разчитат на климатици в стаята за разхлаждане.
Снимка: Getty Images
Организаторите са решили да се откажат от този лукс и вместо това да намерят друг начин за охлаждане. Според Ян Крисински, старши вицепрезидент на SOLIDEO (субектът, отговарящ за основните инфраструктури за Олимпиадата), сградите са проектирани така, че да са удобни за живеене през лятото и след това. "Не се нуждаем от климатици в тях, защото сме ориентирали фасадите така, че да няма много слънце през лятото, а изолацията е наистина ефективна", допълва той. Крисински казва още, че се осигурява студена вода, която в Париж се получава от земята, за да охлади въздуха и апартаментите.
Без пластмаса
Париж забранява пластмасите за еднократна употреба по време на Олимпиадата през 2024 г., включително на фестивалните места, местата за състезания и специалните церемонии.
Снимка: Getty Images
Според туристическия уебсайт на града, на местата за фестивали и състезания ще бъдат разрешени бутилки за многократна употреба, които не са стъклени, а на присъстващите ще бъде разрешено да носят свои собствени контейнери, купи или чаши за ядене и пиене. По време на маратона бегачите ще пият и от чаши за многократна употреба.
Без пържени картофи
Както се оказа, ястието няма да бъде в менюто на олимпийското село в Париж. Според главния готвач Чарлз Гийо, пържените картофи са твърде рискови заради опасенията от пожар във фритюрниците с дълбока мазнина.