Случвало ли ви се е да отидете заедно с приятел на тренировка, да ходите известно време, но след това да изгубите мотивация. В повечето случаи става така – мързелът или опасенията дали заниманието е най-подходящо надделяват и вие се отпускате. Пропускате една седмица, втора, накрая решавате, че вече сте изпуснали много и така и не се връщате в залата.
Не само лошите метеорологични условия и желанието да си стоим на топло вкъщи понижават желанието ни за спорт. Има и други обстоятелства, които могат да наклонят везната, а ползата няма да е ваша!
Удържането на определена сума от месечното ви възнаграждение е едно от нещата, което кара много хора да ходят редовно на тренировка. Но за други то няма никаква тежест, защото те плащат и пак не могат да сложат маратонките и екипа. Трябва да имат желание и да правят всичко, което инструкторът им нареди с удоволствие, а не по задължение.
Ето какво може да ви мотивира, ако сте се отказали от тренировките в това мрачно време и ви мързи:
Формулирайте целта си
Ако искате да постигнете някакъв резултат в залата, трябва да гледате реалистично на нещата. Първо се претеглете и преценете какво е физическото ви състояние, дали искате да отслабнете и колко килограма, или желаете просто да се стегнете малко и да се движите повече. От това зависи и какъв хранителен режим ще изберете.
По-добре си направете план с малки стъпки, които да следвате, а не вярвайте в бомбастични обещания за влизане във форма чрез хранителни добавки и други подобни.
Според изследвания, ако човек попадне на положителен пример – добър треньор или роднина, който е постигнал нещо чрез спорт, може да попие от опита им и да набележи по-добре своята цел.
Намерете си приятел, с когото да ходите на тренировки
Човек е много по-мотивиран, ако спортува заедно с някой познат. С него може да споделя през какви трудности преминава, но и същевременно да се съревновава. Ако другият има напредък, това е един вид стимул.
Снимки: IStockphoto
За предпочитане е всички в компанията да са на едно ниво.
Станете част от общност
Ако ходите на фитнес сами, но виждате, че се провеждат различни класове, запишете се на някой от тях. Там може да срещнете интересни хора, които спортуват от по-дълго време и може да са ви полезни по пътя на постигане на вашите цели.
Спортуването подобрява продуктивността?
Дори ако ви мързи и си лежите на дивана в хола, не пускайте телевизора, а разгледайте различните групи за спортуване в социалните мрежи. Там историите на другите и различни видеа ще ви мотивират да продължите с тренировките.
Не прекалявайте
Едно от нещата, което демотивира хората, са болките в мускулите и контузиите. Те могат да се появят и заради прекалено големите амбиции на спортуващите. Бъдете разумни и не прекалявайте – преценете колко и как да спортувате според вашата ангажираност и физическото ви състояние. Това, че сте в залата всеки ден, не значи, че ще отслабнете по-бързо, напротив, ще започнете да се уморявате по-лесно и няма да имате същото желание за спорт като в началото.