Всеки един от нас е имал стресова ситуация, в която е изгубвал контрол. Като че ли повечето сме свикнали с подобно напрежение, защото то е навсякъде около нас. Но докато при едни се среща по-рядко, при други е ежедневие. Когато стресът се превърне в хронически, може да провали не един живот.
Стресът на работното място или в отношенията в семейството, може да разболее и най-здравия човек. Ето какво се случва, когато той завладява тялото:
Лош избор на храна
Тъпчете ли се със сладко или други вредни храни винаги, когато сте тъжни или под стрес? Може би не намирате нищо необичайно в това, но похапването под въздействието на различни емоции може да ви причини хранително разстройство. Когато човек е стресиран, е склонен да прекалява с количествата, които поглъща, при това не внимава кое е полезно за него и кое не.
Лошият избор на храна за обяд или вечеря е продиктуван от ниското ниво на допамин и серотонин в тялото, коментира пред „Prevention“ Наталия Фазьолова, холистичен терапевт и уелнес специалист. Тя обяснява, че при силно напрежение организмът произвежда кортизол – хормона на стреса, при което нивото на серотонин намалява. Тогава човек изпитва неистов глад към сладко и всякакви вредни храни, пълни с въглехидрати и мазнини. След като те попаднат в тялото, кръвната захар се покачва, за кратко ситият изпитва облекчение, но скоро отново е гладен и потиснат.
Липса на желание за движение
Хората, изложени на постоянен стрес, не само, че не искат да спортуват, но и нямат никакво желание да се преместят от едната стая в другата. Според д-р Нейдине Коен, стресът понижава енергийните нива и човек става по-муден. Той трудно извършва нормалните си задължения на работа, а след като се прибере у дома, предпочита да си легне и не прави нищо, което да го натоварва още повече.
Междувременно, няколко независими проучвания показват, че ако все пак накарате някого, който е силно стресиран, да дойде с вас на тренировка, след нея ще бъде по-малко раздразнителен и притеснен. Причината е, че движението действа отпускащо на нервите и физиката.
Pixabay
Повече вредни навици
При стрес не само, че се храним неразумно, но и започваме да придобиваме и други вредни навици. Според проучване от 2008 година, проведено в Академията на науките в Ню Йорк, има връзка между пристрастяването (например към алкохол и наркотици) и стреса.
Много хора, които са в безизходица, подложени на системен стрес, прибягват към алкохола, защото се заблуждават, че ще им помогне да се почувстват по-добре. И наистина, те могат да станат по-весели след няколко питиета, но по-късно отново ще се върнат към предишното си състояние. От друга страна пушенето и по-бързото изпразване на кутията, също се случва под въздействието на негативни емоции.
Промяна в менструалния цикъл
Има редица случаи, при които цикълът на жените спира заради силен стрес. Това се дължи на хормоналния дисбаланс, който се получава в тялото. Според лекари, понякога се забелязва липса на овулация или пък по-продължителен цикъл заради промяната в нивото на хормоните.
Pixabay
Намаляване на фертилността
Тази промяна е пряко свързана с предишната. Много жени, които са изложени на стрес и искат да заченат, имат репродуктивни проблеми. Това доказва и изследване от 2014 година, резултатите от което са публикувани в списание Human Reproduction. Според данните на участничките, онези, при които стресът е изключително висок, по-трудно забременяват, в сравнение с тези, които живеят по-спокоен живот.
Сърцето е поставено под риск
Ежедневният стрес повишава значително риска от сърдечен удар или инфаркт. Неслучайно хора, които изпитат силен стрес – загуба на близък човек или работа, раздяла, депресия, са предразположени към сърдечносъдови проблеми.
Стресът стимулира хипоталамуса на мозъка, при което се покачват адреналинът и хормонът кортизол. Той може да причини високо кръвно налягане, сърцебиене и други неразположения.