IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кето диета – 6 признака, че не трябва да я следвате

26 март 2021 12 30

Хранителният режим не е за всеки

Снимка: iStock

Вариантите на кето диета се увеличиха през последните години, тъй като хората все по-често започнаха да се насочват към хранителни планове с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати. Някои от нас използват тези режими за отслабване, а други ги предпочитат за подобряване на здравословното състояние и стабилизиране на метаболизма.

Въпреки огромната популярност на кето диетите, експертите казват, че не всеки трябва да ги следва. Ползите от този хранителен режим са доказани, но заедно с тях вървят и няколко негативни странични ефекта, които могат да повлияят на здравето и психиката ви. Именно затова диетолози и лекари съветват да не се впускате веднага в следването на кето диета, а преди това да направите консултация с професионалист, за да разберете дали тя е правилният избор за вас.

Има и няколко показателя, с които сами да определите, че трябва да прескочите кето диетата.

Метаболитното ви състояние е наред

Изследванията показват, че много хора по света страдат от някакво ниво на метаболитна дисфункция. Тук са включени хора със затлъстяване, инсулинова резистентност, преддиабетно състояние или диабет тип 2.

кето диета

Снимка: iStock

Ако обаче сте сред малцинството, което има здрав метаболизъм и добър инсулинов отговор, тогава не е нужно да се притеснявате за приема на въглехидрати. Доброто метаболитно здраве означава, че не се борите с някаква комбинация от проблеми с кръвното налягане, кръвната захар, холестерола, теглото или понижена енергия.

Според д-р Марк Кукуцела, ако сте със здрав метаболизъм, трябва да похапвате всякаква здравословна храна, независимо дали тя е богата на въглехидрати или мазнини.

Искате да отслабнете

Диетите с ниско съдържание на въглехидрати могат да доведат до загуба на тегло, тъй като те контролират апетита и намаляват източниците на добавени калории като захар и рафинирани зърнени храни. Основната полза от кето диетата обаче е възстановяването на метаболитното здраве, подобряване на инсулиновия отговор и намаляване на възпалението в тялото.

„Не става въпрос за отслабване, а за поддържане на здравето“, казва Кукуцела пред Insider. Той допълва, че хората, които следват този начин на хранене, трябва да целят да поддържат мускулна маса и да се отърват от мазнините, обхванали органите и причиняващи възпаление в тялото. Ако започнете да виждате отслабване в областта на талията, значи успешно използвате мазнините като източник на енергия и сте влезли в режим на кетоза.

отслабване, вредна

Снимка: iStock

И докато диетите за отслабване работят чрез ограничаване на калориите, Кукуцела казва, че липсата на някои хранителни вещества в кето режима може да ви се отрази зле. Ако сте новак в този начин на хранене, ще изпитате трудности по време на преминаването от изгаряне на въглехидрати към изгаряне на мазнини за енергия. Именно затова трябва да ядете достатъчно по време на диетата, за да не си навредите.

И накрая, използването на кето диета за отслабване е грешно. Това е така, защото загубата на килограми през това време е краткосрочна и се състои във водно тегло, което след това много лесно се възвръща.

Страдате или сте страдали от хранителни разстройства

Диетите с ниско съдържание на въглехидрати също могат да бъдат опасни, ако имате разрушена връзка с храната или сте страдали от хранителни разстройства. Тук са включени чувство на страх от напълняване и компулсивна нужда от наблюдение или ограничаване на храната, както и преяждане, емоционално хранене или пристрастяващо хранително поведение.

диета, здравословно

Снимка: iStock

Всяка диета, която ограничава това, което ядете, може да бъде изключително опасна за всеки с горепосочените или други форми на хранително разстройство. Според експерти, стриктните хранителни режими може да се окажат рискови за здравето и живота на пациента. Най-добре е да се потърси професионална помощ, ако страдате от подобни проблеми.

Изпитвате стрес, липса на сън или промени в живота си

Когато изпитваме трудности в живота си, ние искаме да направим драстична промяна, за да обърнем посоката на вятъра. По този начин си мислим, че ще пренапишем съдбата и всичко ще тръгне по желания от нас начин. Освен промяната в прическата, много от нас търсят начин да стегнат тялото и да покажат на света своя сексапил.

стрес, главоболие

Снимка: iStock

Ако обаче не можете да се справите със стреса, не спите достатъчно или наскоро сте имали травмиращ момент в живота си, не трябва да прибързвате с промяна в диетата. Всичко това увеличава производството на кортизол, а високите му нива може да попречат да получите най-добрите резултати от хранителния режим с ниско съдържание на въглехидрати.

За да започнете диета, трябва да сте в най-доброто си психическо и физическо състояние, за да видите промяната в себе си. „Ако нямате време и сили да се подготвите за успеха, няма да успеете“, категоричен е Кукуцела.

Нямате енергия и настроение

Хората, които следват диети с ниско съдържание на въглехидрати, често преминават през преходен период, в който могат да се чувстват необичайно уморени или да им липсва настроение. Това е известно още и като „кето грип“ и се проявява, когато тялото ви се адаптира към изгарянето на мазнини за производство на енергия. Този лош период обикновено преминава за около четири до седем дни.

тъга, умора

Снимка: Pixabay

Ако продължите да се чувствате уморени и не в настроение за по-дълго време, това може да е знак, че имате значителни метаболитни проблеми. Продължаващата умора е признак, че трябва да направите крачка назад и да преосмислите дали този хранителен план е за вас. Може да ви се наложи да потърсите и експертна консултация, за да получите най-добрия отговор.

Приемате лекарства

Въпреки че има все повече доказателства, че нисковъглехидратните диети могат да помогнат при хронични здравословни проблеми като диабет, е важно да се консултирате с експерт преди да следвате подобни хранителни режими.

витамини, добавки,

Снимка: iStock

Основните промени в храненето ви могат да променят начина, по който тялото ви реагира на лекарствата, които приемате. „Трябва да потърсите лекар, който е много добре запознат с метаболитното ви здраве и ще работи с вас, за да победите проблема“, казва Кукуцела пред Insider.

Преди да предприемете стъпка към следването на каквато и да е диета, е важно да се консултирате с диетолог или личния си лекар, за да разберете кой режим е правилния за вас и как точно да го практикувате.

Как да се храним по-здравословно ще научим от професионалните готвачи Елена Петрелийска и шеф Ники Красимиров. Те ще са гости на събитието "Светът на Tialoto", което ще се излъчи на 31 март от 14:15 на живо във Фейсбук. 

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари