IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гореща йога – 4 доказани ползи от практикуването ѝ

11 април 2021 16 30

И няколко вероятни риска

Снимка: Pexels

Йогата е общо название на упражнения за ума и тялото, които съществуват от хиляди години. През последните десетилетия тази практика става все по-популярна за борбата със стреса и поддържането на перфектна фигура. Постепенно към обикновените стилове се прибави и т. нар. „гореща йога“, която започна да привлича все повече хора.

Терминът често се отнася до йогата бикрам и подобни стилове, при които практикуването става в продължение на 90 минути в стая с температура от 40-41℃ и влажност от 40%. Йогата бикрам произхожда от 70-те години и включва набор от 26 пози. Понякога горещата йога се използва и за други стилове, при които е необходима затоплена стая, но с по-ниска температура. Може да се практикува и в помещение с температура 35-36℃ и да съдържа същите пози. Един такъв пример е виняса йога.

Причините, поради които хората харесват горещата йога, често са подобни на тези, поради които сауните и горещите вани са привлекателни. Чувството е релаксиращо, отразява се добре на тялото и ви кара да бъдете по-гъвкави.

Ето няколко доказани ползи от горещата йога

1. Подобрява гъвкавостта

За да може тялото ви да се движи и да функционира ефективно, то трябва да бъде гъвкаво. „Упражненията в топла стая позволяват на хората да се чувстват малко по-гъвкави и правят мускулите по-еластични“, казва д-р Джон Поркари пред Insider.

йога, постелка,

Снимка: iStock

В проучване от 2013 година млади хора завършили 24 сесии по бикрам йога в продължение на 8 седмици. Резултатите показали, че участниците са добили по-голяма гъвкавост в долната част на гърба, подколенните сухожилия и раменете.

2. Изгражда мускулите

Йогата като цяло изгражда мускулна сила, като ви кара да използвате собственото си телесно тегло като форма на съпротива. Поддържането на силни мускули е важно за цялостното здраве, като много експерти препоръчват да се правят упражнения за укрепване на мускулите поне два пъти седмично. Според изследване от 2013 година, практикуващите гореща йога увеличават мускулната си сила и значително намаляват телесните си мазнини.

3. Намалява стреса

Йогата като цяло може да намали нивата на стрес, но горещата йога засилва този ефект, тъй като ви кара да се потите по-интензивно. Според Мелиса Фелдман, този вид упражнения подобряват концентрацията и спокойствието. Изследване от 2016 година доказва, че практикуването на гореща йога в продължение на 90 минути може да доведе до значителни положителни промени в настроението.

4. Помага за отслабването

Ако искате да отслабнете, е много важно да постигнете калориен дефицит. Това означава да консумирате по-малко калории, отколкото изразходвате. Горещата йога може да помогне за отслабването, като ви помага да се отървете от излишните калории. В една 90-минутна сесия мъжете изгарят около 460 калории, а жените около 330.

Има ли рискове при горещата йога?

Горещата йога може да бъде полезна за вашето физическо и психическо здраве, но също така може да крие рискове, особено ако стаята ви е загрята над 41℃. Едно от основните притеснения е, че може да прегреете, което да доведе до замайване, сливане на границите на кръвното налягане, припадане или дори топлинен удар.

Преди да започнете каквито и да е рутинни упражнения, трябва да се консултирате с вашия лекар. Като цяло горещата йога е безопасна за начинаещи, но ако имате някакви контузии или здравословни състояния, трябва предварително да кажете на инструктора си. Той може да промени някои пози, за да бъдат подходящи за вас или пък да ви напомня кога точно трябва да си правите почивки за вода.

йога istock

Снимка: iStock

Някои класове по гореща йога ограничават пиенето на вода и почивките, като те може да са неподходящи за начинаещи. Клас, който е по-кратък, не толкова горещ и насърчава практикуващите да почиват по средата на сесиите, може да е по-добрият вариант за дебютанти.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари