IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Терапия със студена вода – 5 причини да я практикувате

19 декември 2022 08 40

Колкото и болезнено да звучи, понякога трябва да се потопим в ледена вана

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Да седите в буре или вана, пълни с леденостудена вода, може да звучи малко налудничаво. Но все пак хората по света го правят редовно заради потенциалните ползи за здравето.

Тази практика, известна като потапяне в студена вана, става все по-популярна форма на терапия. Вим Холф – холандски екстремен спортист, известен също като „Ледения човек“, спечели прякора си, като подобри световни рекорди, свързани с излагането на студ, както и чрез създаването на програма, включваща потапяне в студена вода, работа с дишане и ангажираност за възможни уелнес предимства. Но Хоф не е пионерът в това.

Исторически погледнато, различни култури са използвали студената вода като криотерапевтична практика в продължение на хиляди години. Днес, физиотерапевти, лични треньори и други здравни специалисти, използват потапянето в ледена вана и други форми на терапията със студена вода, включително контрастна терапия, която редува излагане на високи и ниски температури, като начин за облекчаване на болката, потенциално ускоряване на мускулното възстановяване и други.

Как работи терапията със студена вода?

Потапянето на тялото ви в студена вода води до свиване на кръвоносните съдове, известно още като вазоконстрикция. Когато това стане, кръвта се изтласква към органите, което от своя страна, доставя повече кислород и хранителни вещества.

След това, след като излезете от студената вода, вашите кръвоносни съдове се отварят, което е известно още като вазодилатация. Това позволява на кръвта, богата на кислород и хранителни вещества, да се върне в тъканите, за да помогне за отстраняването на отпадъчни продукти, като натрупване на млечна киселина. Ако се оставят да стоят в мускулите, тези отпадъци може да забавят възстановяването.

Какви са ползите?

1. По-бързо възстановяване след тренировка

Много професионални и непрофесионални спортисти, работещи с лицензирани треньори или здравни специалисти, използват терапията със студена вода, за да подпомогнат възстановяването след интензивна тренировка.

Съществуват някои доказателства, че потапянето в студена вода намалява мускулната болка след упражнения, в сравнение с пасивните интервенции, включващи почивка. Отделно, за да оценят различните видове студена терапия, изследователи направили сравнение между терапия с вода с температура от 10 градуса и криотерапия на цялото тяло при -70 градуса. Целта била да се види коя по-добре ще намали мускулната болка. Те открили, че потапянето в студена вода може да бъде по-ефективно от криотерапията на цялото тяло.

ледена вода

Снимка: iStock

Предупреждението на специалисти е да не се потапяте в студена вода всеки път след тренировка. Това може да ограничи дългосрочните ефекти в мускулите и силата. Те препоръчват да използвате метода само след особено интензивна тренировка или състезание.

2. Намалява болката

Терапията със студена вода може да помогне при краткотрайна (остра) и дългосрочна (хронична) болка по няколко начина.

Първо, чрез намаляване на възпалението. Възпалението в тялото може да причини болка, така че ако можете да намалите възпалението, може да сте в състояние да намалите общата болка. Друг начин, по който терапията със студена вода може да помогне при болка, е чрез въздействието ѝ върху нервите. Минали изследвания показват, че както потапянето във вода, така и ниските температури блокират нервните клетки, които сигнализират за болка в тялото.

ледена вода

Снимка: iStock

Терапията с контрастна вода – редуване на топла и студена вода – може да бъде особено полезна. Всъщност се съобщава, че тя се използва за лечение на болка от ревматоиден артрит, синдром на карпалния тунел, навяхвания на крака и глезена и диабет. Смята се, че редуването на топла и студена вода създава ефект на изпомпване, тъй като кръвоносните съдове се свиват и разширяват. Това засилва притока на кръв, за да достави повече кислород и хранителни вещества към тъканите, помагайки за намаляване на възпалението.

3. Подобрява циркулацията

Много от предимствата на терапията със студена вода могат да бъдат проследени до ефектите ѝ върху кръвообращението.

В проучване на Journal of Athletic Training изследователите накарали 10 здрави възрастни да преминат 30-минутна сесия с контрастна вода, като единият крак бил потопен, а другият над водата. Те открили, че терапията с контрастна вода значително подобрява циркулацията и повишава нивата на кислород в потопените мускули на крака, в сравнение с крака, който не е бил потопен.

ледена вода

Снимка: iStock

Кръвоносната система, известна още като сърдечносъдова система, изпомпва кръв към белите дробове, за да пренесе кислород през сърцето до останалата част от тялото. Колкото по-добре сърцето и кръвоносните ви съдове могат да изпълняват тези функции, толкова по-добре ще могат да изчистят тялото ви от отпадъци. Крайният резултат? По-здрави органи, мускули и тъкани.

4. Подобрява настроението

Освежаващият ефект на студената вода може да предложи бързо повишаване на настроението.

Минали изследвания разкриват, че потапянето на тялото ви в студена вода повишава концентрациите на допамин с 250%. Според клиниката в Кливланд допаминът е известен като хормона на „доброто усещане“ поради ключовата роля, която играе в регулирането на настроението. Допаминът повишава психическото ни състояние в момента и също така помага за умствената острота и бдителността през целия ден.

ледена вода

Снимка: iStock

В допълнение, малко скорошно проучване от Индонезия установи, че вземането на 20-минутна вана със студена вода четири дни в седмицата намалява болката и подобрява цялостното качество на живот при хора с подагра. Субектите също съобщават за по-малко стрес, безпокойство и депресия до края на четириседмичното проучване. Въпреки това, някои ползи за настроението може да се дължат на подобрения в болката и подвижността и не е задължително да се приписват директно на терапията със студена вода.

Въпреки че някои изследвания показват, че терапията със студена вода може да е от полза при депресия и тревожност, тя не може да замени конвенционалните грижи за разстройства на настроението.

Фитнес съвети – как да се върнете в залата след почивка?

Здравословно хранене: 3 правила, следвани от професионални атлети

4 храни, които ще ви изпълнят с енергия след тренировка

5. Може да изгради устойчивост

Редовното предизвикателство да издържате на ниски температури може да ви помогне да изградите устойчивост или способността да се справяте с други стресови ситуации, когато възникнат.

Излагането на студена вода предизвиква освобождаването на хормони като адреналин, епинефрин и норадреналин, известен също като норепинефрин. Всъщност потапянето в студена вода е довело до повишаване на концентрациите на норадреналин с 530%. Това освобождаване на хормони е част от естествената реакция на тялото ви към стрес. Минаваме през фаза на тревога, когато сме засегнати от стрес като студена вода. Тогава имаме фаза на съпротива, в която тялото ни се адаптира към стресора. В крайна сметка ще достигнете точка, в която сте по-устойчиви на студената вода.

ледена вода

Снимка: iStock

Това е по-скоро психическа полза, отколкото физическа, но за хора, които се борят с тревожност или просто се чувстват като че им липсва контрол, да започнат да учат тялото и ума, че могат да бъдат поставени в екстремни ситуации и да останат спокойни, терапията със студена вода може да бъде невероятно нещо.

Това е само информативна статия относно терапията със студена вода. Преди да предприемете каквито и да било действия, посъветвайте се с вашия лекар!

За още съвети за здраве и красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари

Щилиян Ничев ( преди 1 година )
Статията е доста точна!Има и няколко момента, които не са засегнати в нея, като това, че мозъкът свиква да функционира добре под стрес. Волевото потапяне в студена вода или студен душ (което също върши работа) тренира дисциплината или регионът от мозъка, който отговаря за нея. Това става по следния начин: желанието да се излезе от студената вода е инстинкт (неволево), а командата да останеш в студената вода от друг регион мисля прерфонталния кортекс. Т.е се потиска волево автоматичен процес...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар