IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Здравословно хранене – диетата, която намалява риска от хронични проблеми

18 май 2024 10 30

И не забранява въглехидратите

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Може би най-известен с виното и морските си дарове, географският регион близо до Испания и Португалия е приветстван за предлагането на здравословен начин на хранене, известен като Атлантическа диета. Според последните проучвания, тя се свързва със значително по-нисък риск от хронични здравословни проблеми в сравнение с други части на света.

Какво представлява Атлантическата диета

Атлантическата диета се отнася до традиционните диетични модели на хората, живеещи в северозападна Испания и северна Португалия. Този хранителен модел набляга на зеленчуци, плодове, зърнени храни, боб, зехтин, ядки, морски дарове и малки количества вино и млечни продукти.

Още по-добрата новина е за любителите на месо, картофи и всякакви въглехидрати. Атлантическата диета, известна още като Южноевропейската атлантическа диета, съдържа много от тях. Основната група тук включва хляб, ориз, тестени изделия и картофи, като практикуващите ядат по шест до осем дневни порции. След нишестето, ядките са с приоритет, а именно кестени, орехи, бадеми и лешници, след това зехтин, млечни продукти, риба и морски дарове, постно месо и яйца. Друга важна характеристика на Атлантическата диета са използваните техники за готвене – задушаване, варене, скара и печене, които са по-здравословната алтернатива на пърженето.

сьомга, Атлантическа

Снимка: iStock

Освен че се фокусира върху видовете храни за ядене и как се приготвят, тази диета насърчава общите хранителни навици и сезонното хранене. Проучванията показват, че хората, които се хранят в компания по-често, се чувстват по-щастливи и са по-удовлетворени от живота, имат доверие в другите, ангажирани са с местните общности и имат повече приятели, на които могат да разчитат за подкрепа. Консумирането на храни, които са в сезона, от друга страна, гарантира разнообразна диета и продукти, които са най-богати на хранителни вещества и аромати.

Какви са ползите

Подобрено метаболитно здраве

Метаболитното здраве е свързано с фактори като тегло, кръвно налягане, метаболизъм и кръвна захар. Оптималното ниво тук означава, че тялото може да смила и абсорбира хранителни вещества от храната, която ядете, без нездравословни скокове на кръвната захар, възпаление и инсулин, а изследванията показват, че Атлантическата диета може да бъде полезна именно за здравето на метаболизма.

атлантическа диета

Снимка: iStock

Според изследване в Испания, 42% от участниците са по-малко склонни да изпитат метаболитен проблем, ако следват Атлантическата диета. Те са имали намалени нива на затлъстяване и LDL холестерол, както и намалена обиколка на талията. Според учените, ефектите на тази диета вероятно се дължат на високия прием на растителни храни и здравословни мазнини като зехтин. Атлантическата диета също така може да насърчи по-здравословен метаболитен профил поради своите фибри, антиоксиданти и други хранителни вещества.

Насърчаване здравето на сърцето

Поради акцента на Атлантическата диета върху омега-3 мастните киселини от риба и морски дарове, тя може да помогне за понижаване на нивата на триглицеридите и повишаване на HDL (добрия) холестерол. Всъщност здравните специалисти препоръчват на всички възрастни да ядат риба поне два пъти седмично за по-добро сърдечносъдово здраве. След това идва ред на мононенаситени мазнини като зехтин, които Атлантическата диета предлага. Те са с високо съдържание на антиоксиданти и помагат да защитите холестерола си от окисляване. Мононенаситените мазнини, открити в зехтина, също осигуряват хранителни вещества, които помагат за развитието и поддържането на клетките на тялото ви.

Подкрепя дълголетието

Експертът по дълголетие Дан Бютнер може и да не е преброил областите на Испания или Португалия в своето изследване на Синята зона (области на света с най-дълго живеещо население), но се оказва, че може би е трябвало да го направи. Според скорошни проучвания, Атлантическата диета е свързана с по-нисък риск от смъртност при по-възрастни хора в сравнение с други части на света. Едно проучване, публикувано през февруари 2024 г., измерва участниците, които са спазвали диетата, срещу тези, които не са го правили, и е открило пряка връзка с дълголетието. Това вероятно се дължи на фокуса върху високо антиоксидантни и противовъзпалителни храни като пресни продукти, бобови растения, зехтин, мазни морски дарове и от време на време чаша вино.

Как да следвате диетата

Атлантическата диета се фокусира върху приоритизирането на цели храни, сезонни съставки и социално хранене, което я прави положителен и устойчив модел. За повечето от нас, освен ако лекарят ви не е препоръчал друго, яденето на храни с повече плодове, зеленчуци, постно месо, морски дарове, бобови растения/варива и здравословни мазнини (като зехтин) насърчава здравето и може да доведе до по-добро контрол на кръвната захар, подобрено здраве на мозъка, по-нисък холестерол и кръвно налягане и много други. Заредете се с мазна риба (като аншоа и сардини), сезонни продукти, щадящи червата нишестета като картофи и хляб с квас и зехтин. Ключът също е доброто качество, а не преработените или конвенционалните храни, така че изберете месо като свинско и агнешко и млечни продукти като яйца и сирене – всички органични, хранени с трева и местни, когато е възможно.

риба, картофи

Снимка: iStock

Диетолозите също така съветват да намалите консумацията на червено месо. Прекаляването с него е свързано с по-висок риск от хронични заболявания. Винаги говорете с вашия лекар или диетолог, за да намерите подходящата диета, която работи най-добре за вас. Тя трябва да ви кара да се чувствате добре, да функционирате правилно и да постигате целите с теглото си.

За още новини от света на здравето, звездите и модата последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари

... ( преди 5 месеца )
obojavam plod4eta , salata , smuti , sezonut na priasna zelena hrana
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар