IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Чай от глухарче – 5 доказани ползи от приема му

25 януари 2021 08 30

Помага за детоксикация на организма

IStockphoto

Мурсалски чай, мента, липа, мащерка... Това са най-често използваните билки, които пием през зимата, за да се сгреем, да подсилим имунитета, да намалим болките в гърлото или кашлицата. Но има и много други, които са пълни с полезни вещества, насърчаващи здравето ни по време на пандемия.

Глухарчето например е растение, което се използва в много салати, а жълтият му цвят, появяващ се през април, се бере и суши за направата на различни козметични продукти и отвари. Дори и да не разполагате с такъв, може да си купите едно пакетче от билковата аптека и да си приготвите вкусен чай. С него ще насърчите детоксикацията на организма след празниците, по време на които всички ние прекалихме с вредните храни и напитки.

Пречистващият ефект е само едно от предимствата на чая от глухарче. А кои са останалите, разкриват диетолозите Бриджит Титгемайер и Кари Питс.

Чай от глухарче – 5 доказани ползи

глухарче

Pixabay

1. Действа подобно на кафето

Има хора, които не могат да започнат деня и да се концентрират за работа, ако не изпият едно кафе. Някои направо са пристрастени към кофеина, но заради здравословни проблеми се налага да го спрат или намалят. Тук чаят от глухарче идва като негов отличен заместител.

Титгемайер обяснява, че хората търсят „изкуствено кафе“, в което има ечемик и ръж, а те са пълни с глутен, който предизвиква възпаление в тялото и някои алергични реакции.

Чаят от цветове на глухарче има ободряващ ефект, нищо, че не съдържа кофеин. За да има по-добър вкус и да наподобява този на любимото кафе, понякога се смесва с корен от цикория, обяснява диетологът пред Byrdie.

чай, мед,

Pixabay

2. Съдържа голямо количество витамин А

През зимата е важно да приемаме повече плодове и зеленчуци, за да си набавим витамини и минерали. Що се отнася до чая от глухарче, той е чудесен източник на витамин А, стига да се приготвя правилно (цветът не бива да се вари, а само да се запарва в току-що завряла вода).

Витамин А, съдържащ се в растението, подобрява зрението и има много важна роля за имунитета, който патогените първи атакуват през този сезон. Макар и чрез чая да получавате по-малка доза от веществото, то консумацията му няколко пъти седмично със сигурност ще ви е от полза.

чай, вода,

Pixabay

3. Богат източник на антиоксиданти

Именно на тези вещества се дължи антиоксидантното действие на глухарчето. Цялото растение, не само цветът му, съдържа витамините А, С и К, както и разнообразие от фитонутриенти.

„Тези антиоксиданти помагат за намаляване на възпалението и неутрализират свободните радикали в тялото“, обяснява Титгемайер.

Д-р Питс добавя, че в чая от глухарче има доста бета-каротинедин от най-важните антиоксиданти, който предпазва клетките от увреждане и така предотвратява разболяването ни този сезон. В противен случай е налице не само възпаление, а преждевременно стареене, дори рак.

Работа от

Pexels

4. Подобрява когнитивните функции

Както стана ясно, чаят от глухарче е силен почти колкото кафето, нищо, че в него няма кофеин. Той дава енергия и подобрява когнитивната функция. Това се дължи на веществото лецитин.

„Той е богат източник на холин, който се превръща в ацетилхолин в мозъка, подпомагайки когнитивните функции и поддържането на паметта“, уточнява д-р Питс.

5. Ефикасно средство при подут стомах

Чувствате ли се подути след преяждане или прекалена консумация на алкохол? На всеки му се случва да се отпусне поне една вечер, но на другия ден стомахът му е подут. При някои пък се получава задържане на вода.

Добре е да знаете, че чаят от глухарче е естествен диуретик. Ако го пиете по предписание на специалист, ще отделите повече от натрупаната вода и ще изхвърлите токсините от бъбреците по-лесно.

Пиенето на чая е ефикасно и при подут корем вследствие на различни ястия.

Тази публикация ви дава само насоки за предимствата от пиене на чай от глухарче, но не може да замести консултацията със специалист. За да го приготвяте и консумирате правилно, най-добре е да се обърнете към фитотерапевт или да прочетете подробно указанията на опаковката с изсушената билка, която сте закупили.

глухарче, сушени

Pixabay

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари