Присъствате на среща в платформата Zoom, когато изведнъж се виждате отстрани и си мислите „Винаги ли съм изглеждал/а толкова блед/а?“. Когато ставате от бюрото си, за да отидете за чаша вода, се чудите „Откога имам колене на 80-годишен?“. После, когато тичате до магазина, за да вземете още вино, забравяте портфейла си у дома и се чудите „Какво става с паметта ми?“.
Ако поне един от тези въпроси ви звучи познато, добре дошли в клуба. Много от нас напоследък се замислят защо се чувстваме така, сякаш сме остарели поне с две-три години по време на пандемията, която продължава от 11 месеца. Хубавото е, че вече имаме отговор на всичко това.
Лошата новина е, че това не е само в главата ни. „Хората не просто чувстват, че стареят по-бързо, това е научно доказано“, казва д-р Сунита Позина пред InStyle. Тя е един от хората, които работят на първа линия по време на пандемията в Ню Йорк. Добрата новина е, че всъщност може да направим нещо по въпроса.
Кожата и косата стареят с бързи темпове
Виждали ли сте онези снимки „преди и след“, които ни показват колко драстично остаряват президентите през годините, в които са на власт? Сега това сме всички ние след турбулентната 2020 година. „Няма съмнение, че тази година е добавила няколко години към кожата и косата ни“, казва дерматологът Мона Гохара пред InStyle.
Не е изненадващо, че всичко започва със стреса, който кара кортизола да се повиши и води до верига от неприятни събития. „Кортизолът е отговор на възпаление в организма, което означава, че ще влоши акнето и всяко друго състояние на кожата, но също така ускорява стареенето и може да причини косопад и изтъняване на косъма“, добавя Гохара. Липсата на сън и висенето в социалните мрежи преди лягане също са сред основните фактори в тези процеси.
Според Гохара, когато спим по-малко, имаме по-малко мелатонин, който притежава антиоксидантни свойства, предпазващи от стареене на кожата. В същото време, липсата на сън не осигурява достатъчно време на колагена да се възстанови, което допринася за отпускане на кожата, поява на фини линии и бръчки.
Снимка: iStock
Въпреки че телата ни са страхотни и издържат на периодични пристъпи на стрес, не са толкова добри да го понасят месеци наред. Тогава се получава кумулативен ефект, като кортизолът се натрупва и това може да повлияе почти на всеки аспект от живота ни, включително на съня, диетата и дори имунната система. И това дори не засяга начините, по които стареенето на кожата може да се ускори от алкохола, към който много хора са се обърнали, за да се справят със стреса по време на пандемия.
Така че, да, не е изненадващо, че виждате негативните ефекти от изолацията, когато се погледнете в огледалото.
Тялото ви също страда
Знаем, че стресът е вреден за тялото, но ако никога не сте си мислили, че той действително влияе на стареенето на мозъка, имаме още лоши новини. „Доказано е, че постоянният стрес ускорява този процес. Една година е доста дълъг период, в който да сме постоянно стресирани“, казва д-р Позина. И дори тези, които завършиха 2020-а сравнително добре, все още изпитват известна доза стрес като се чудят дали ще се разболеят, ако не носят маската си правилно.
Ето един бърз научен урок: Имаме неща, наречени теломери, които са „капачките“ в краищата на нашите хромозоми и ни предпазват от стареене. Те естествено стават по-къси с напредване на възрастта, но изследванията показват, че жените с по-високи нива на стрес имат по-къси теломери.
Снимка: iStock
Въпреки че биологичната възраст на тялото ви може да изглежда някак абстрактна, има причина и вие да се чувствате по-възрастни. „През последните месеци тялото ни е в постоянен стрес, като се опитваме да предвидим някаква опасност. Организмът и мускулите ни вече са много изморени. Не е чудно, че се чувстваме възрастни и наранени“, казва д-р Джеси Голд.
Ето защо се чувстваме стари
Ако чувствате, че коленете ви стареят, вероятно наистина става така. Много от нас се движат по-малко от обикновено, когато ходенето до офиса или до ресторанта е извадено от ежедневието ни. И това, че се движим по-малко и седим повече, оказва влияние върху ставите ни. Д-р Брайън Коул добавя, че оплакванията от болки във врата и кръста са зачестили през последната година.
На всичкото отгоре, стресът се натрупва на места, на които не бива. „Когато изпитвате високи нива на стрес, мускулите се свиват, а раменете са склонни да се навеждат напред. Това ви кара да чувствате, че имате възел на врата и предизвиква болка“, казва д-р Коул. Още повече, че с постоянното седене може да предизвикате неприятно прегърбване.
Какво можем да направим?
Добрата новина е, че все още можем да направим нещо, за да разрешим проблема. „Определено мисля, че промените в начина на живот могат да забавят стареенето и да подобрят здравето на кожата“, казва д-р Гохара. Същото важи и за вашата ДНК. Може да компенсирате голяма част от щетите, нанесени през 2020 година, като се съсредоточите върху неща, за които е доказано, че балансират хормоните на стреса.
Снимка: iStock
Насочете се към по-здравословно хранене, медитация, йога или пък разходка. Ако проблемите ви са по-сериозни, може да се обърнете към терапевт, който да ви предложи различни начини за подобрение на състоянието. Със сигурност трябва да спите повече, като намалите времето пред компютъра и телефона преди лягане.